W Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle od kilku miesięcy odbywają się warsztaty realizowane i dofinansowane w ramach projektu pod nazwą „Kurpiowskie cacka”. Warsztaty prowadzi mistrzyni Genowefa Staśkiewicz ze Strzałk, przekazując swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ludowej plastyki obrzędowej.
W sierpniu panie pracowały nad kurpiowskimi bukietami z bibuły, które są kompozycjami pionowymi, symetrycznie jednoosiowymi, płaskimi od strony ściany. Oś symetrii zaakcentowana jest wierzchołkiem.
Do budowy bukietu służy fragment drewnianego patyka lub listwy długości około 40-50 cm. Po obu stronach symetrycznie na cienkich drucikach mocowane są kolorowe kwiaty z bibuły lub z białych piór. Wykonane z niezbyt trwałych materiałów z czasem ulegały zużyciu. Przed nadchodzącymi ważnymi świętami rocznymi, wykonywano kolejne, bardziej kolorowe i strojniejsze. Aby uchronić bukiety przed przewróceniem się, dawniej ustawiano je w słoikach z piaskiem, które następnie okręcano bibułą, imitując kolorowy wazonik. Bukiety ozdabiały w izbie tzw. święty kąt.- informuje Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle
Warsztaty zostały dofinansowane w ramach projektu pod nazwą „Kurpiowskie cacka” z Programu Ministra „Dziedzictwo kulturowe -Kultura ludowa i tradycyjna, zadanie „Mistrz Tradycji”.