eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Warsztaty etnograficzne „Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Wystartowała XIX edycja warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Głównym tematem tegorocznej imprezy jest ciesielstwo i architektura drewniana. Hasłem przewodnim jest „Mistrz i Uczeń”.

Warsztaty „Ginące Zawody” w Kadzidle to wspaniała inicjatywa, która przeciwdziała zapomnieniu o tradycjach naszego regionu. Rynek rękodzieła nie tylko w naszym powiecie kwitnie, a zainteresowanie na tego typu produkty wciąż wzrasta. Dzięki temu rozwija się też turystyka i możliwość rozszerzenia zainteresowań nie tylko wśród dzieci i młodzieży ale również osób dorosłych, którzy chętnie pogłębiają swoją wiedzę na temat regionu, który zamieszkują.  

Impreza ta skierowana jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Twórcy ludowi przez trzy dni zaprezentują uczestnikom obyczaje i twórczość ludową mieszkańców Kurpiowszczyzny, tj. rękodzieło i rzemiosło. W Zagrodzie Kurpiowskiej możemy podziwiać m.in. plastykę obrzędową i zdobniczą, plecionkarstwo, koronkarstwo, obróbki bursztynu, garncarstwo, tkactwo, bartnictwo, obróbkę lnu, hafciarstwo,  tworzenia wycinanek, pisanek i kierców, kwiatów, przygotowania potraw i wypieków regionalnych a także tańce gadkę i śpiew. Dzięki ogromnemu przywiązaniu do tradycji kurpiowskiej dziedziny te przetrwały do dziś. Jak podają statystyki – pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2001 roku pod kierunkiem pomysłodawczyni Czesławy Kaczyńskie, która przyciągnęła 1200 osób, głównie dzieci ze szkół, dorosłych i rodzin z powiatu ostrołęckiego. Dziś Czesława Kaczyńska podziękowała darczyńcom, sponsorom oraz przybyłym gościom. Warsztaty rozpoczęła pięknym śpiewem jedna z twórczyń ludowych Apolonia Nowak.

Na uczestników imprezy czekają również przepyszne wyroby, wykonywane w Chacie Kurpiowskiej (fafernuchy), ręcznie robione wycinanki. Istnieje możliwość wykonania samodzielnie takiej pracy tj. robienia kwiatów z bibuły, hafciarstwa, sztuki kowalstwa, plecenia koszyczków, składania modelu Domku Kurpiowskiego i innych przecudnych ręcznych dzieł ludowych. W zaciszu za Chatą Kurpiowską można było zaobserwować stawianie kurnika z bali drewnianych. Panowie chętnie tłumaczyli jak kiedyś stawiano chaty i inne pomieszczenia gospodarcze, jak wykańczano dachy itp.

Twórcy ludowi bardzo chętnie dzielą się z uczestnikami swoimi pracami, pokazują jak wykonać dzieło samodzielnie. Posiadali zaplecze materiałowe do pracy dla uczestników warsztatu. Pomagali i opowiadali o życiu, zwyczajach i tradycjach na Kurpiach. Przy każdym stoisku artysty ludowego można było zaobserwować zainteresowanie i chęć próby stworzenia czegoś osobiście.  Frekwencja dopisała. Nie tylko dzieci ale i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie. Grupy zorganizowane miały okazję potańczyć tańce Kurpiowskie na scenie gdzie, przygrywał Zespół Kurpiowski.
Dodatkowo dla dzieci przygotowano gry i zabawy.

Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe na poznawanie i zagłębienie się w życie Kurpiów aby choć na chwilę przenieść się do świata gdzie żyli nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Warsztaty odbywają się w dniach 5.06.2019r. -7.06.2019 r. w godzinach 8.00- 15.00. Wstęp do Zagrody Kurpiowskiej (Trasa Mazurska 1 b) nie tylko dla grup zorganizowanych ale również dla osób indywidualnych, które chciałyby podziwiać wydarzenie wynosi 3 zł. Rezerwację biletów można dokonać po numerem telefonu: (29) 761-82-00.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×