eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Warsztaty “Bezpieczny przejazd”. Kierowcy uczą się na błędach innych. Szokujące nagrania z wypadków na przejazdach [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 667
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Akcja “Bezpieczny przejazd” dotarła do Ostrołęki. Uczestnikom warsztatów zaprezentowano szokujące nagrania wypadków, do których doszło na przejazdach kolejowych. Ten element szkolenia ma zadziałać prewencyjnie i w konsekwencji zmniejszyć liczbę niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń. A tych niestety wciąż jest zdecydowanie za dużo. Także w naszym regionie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizując kampanię społeczną “Bezpieczny przejazd” zaprosiła dziś egzaminatorów WORD Ostrołęka, instruktorów nauki jazdy z lokalnych szkół oraz zawodowych kierowców na warsztaty pod hasłem “Dla bezpieczeństwa na przejazdach”. W spotkaniu udział wzięli eksperci, którzy omówili zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, przytoczyli statystyki dotyczące wypadków i zaprezentowali szokujące nagrania z tragicznych zdarzeń z całej Polski. Materiały te zostały przekazane instruktorom nauki jazdy, którzy będą mogli je wykorzystać podczas zajęć szkoleniowych z kursantami.

Ostatnie zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych pokazują, że ignorowanie sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd, w tym omijanie rogatek, to nieznajomość przepisów i ignorowanie bezpieczeństwa. Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogą wpływać na poprawę zachowania kierowców na przejazdach. Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, to wsparcie dla tych, którzy uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Chcemy, aby każdy kto uzyskuje prawo jazdy - miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych.

- mówił Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W 2023 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w 177 wypadkach i kolizjach śmierć poniosło 40, 21 osób odniosło poważne obrażenia. 99% tego rodzaju zdarzeń wynika z niewłaściwego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku STOP, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek - to najczęstsze przyczyny tragedii na torach.

Podczas warsztatów omówiono także tzw. “żółtą naklejkę PLK”, która od 2018 roku znajduje się na każdym przejeździe kolejowym. Znaleźć ją można na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Zawierają trzy bardzo ważne informacje: indywidualny numer identyfikujący przejazd kolejowo-drogowy składający się z 10 cyfr, numer telefonu alarmowego 112 oraz numery awaryjne. Od chwili wdrożenia “żółtych naklejek” odnotowano około 39 tysięcy zgłoszeń, które dotyczyły niebezpiecznych sytuacji mogących przyczynić się do tragicznego w skutkach wypadku. Tylko w 2024 roku w 116 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. W 219 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Żółta naklejka PLK - kiedy z niej skorzystać?

Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21  22 dk23 dk24  25  26 dk27
dk28  29 dk30  31  1  2  3
×