eOstroleka.pl
Polska,

Wacław Karolak: "Jaki offset jest najcenniejszy dla Ostrołęki" ?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W Ostrowie Wlkp. przy ul. Poznańskiej powstaje galeria handlowa Muszkieterów o wartości ok. 100 mln. Inwestorami są lokalni przedsiębiorcy. Na pytanie o offset dla miasta tak odpowiedzieli:
Najlepszym offsetem dla Ostrowa jesteśmy my sami. Od lat tu mieszkamy i tu inwestujemy, dając pracę i płacąc podatki i, co więcej, nie zamierzamy stąd nigdzie się wynosić. Mamy zasadę, że raz kupiona ziemia zostaje w posiadaniu grupy Muszkieterów, więc na pewno nie budujemy obiektu na sprzedaż, tylko chcemy tu dobrze prowadzić handel, z korzyścią dla ostrowian.

Z kolei Prezydent Nowego Sącza tak odpowiada na zarzut, że inwestorzy nowo budowanej Galerii w tym mieście wyłożyli tylko 400 tys. złotych na remont ulicy Modrzejewskiej przy Galerii: To są zadania samorządu /chodzi o budowę dróg-przyp./. Nie ma czegoś takiego jak pewnego rodzaju umowa offsetowa. Jeśli ktoś podnosi publicznie ten temat i wytyka, że to inwestor powinien budować nam drogi, to analogicznie trzeba sobie postawić pytanie: czy to może siostry z klasztoru powinny remontować ul. Królowej Jadwigi a mieszkańcy ul. Lwowską, to absurd – oburza się prezydent.

Powiedziane dobitnie i celnie. W pełni zgadzam się z tymi opiniami przedsiębiorców i przedstawicieli samorządu. Przedsiębiorcy i firmy zatrudniają pracowników, płacą podatki, z których tworzy się między innymi budżet Ostrołęki. Najwięcej płacą te firmy, które mają siedzibę w Ostrołęce gdyż budżet miasta oprócz podatku od nieruchomości i udziału w podatku PIT ma także przychód/udział/ w podatku dochodowym CIT. To przedsiębiorcy najwięcej ryzykują prowadząc działalność gospodarczą - powstają, upadają i znów powstają - bo taki jest wymagający rynek. TO ONI SĄ NAJLEPSZYM OFFSETEM DLA OSTROŁĘKI Niektórzy otrzymują dotacje z Unii Europejskiej. Są to kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do milionów złotych. Jest to rodzaj offsetu – państwo daje pieniądze, w zamian przedsiębiorstwo musi zatrudnić ludzi i rozszerzyć lub unowocześnić działalność. To rodzaj interwencjonizmu państwowego opisanego prawem. Wydawałoby się, że jest to jasne dla ogółu obywateli i nie potrzeba o tym się rozpisywać. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Dla Tygodnika Ostrołęckiego nie jest to jednak oczywiste. Redaktorzy TO forsują ideę wprost rewolucyjną: to przedsiębiorcy powinni dawać offset gminie/państwu/ a nie odwrotnie. Do takiego wniosku można dojść czytając serię artykułów w w/w tygodniku na temat offsetu Galerii Bursztynowej dla Ostrołęki. Według TO, kwota przeznaczona przez Galerię na rozbudowę komunikacyjną jest zbyt niska i… Gazeta robi z tego aferę. Jednocześnie podawane są z,, sufitu”, niby utracone korzyści miasta. W taki oto sposób nasz lokalny tygodnik pomaga lokalnym przedsiębiorcom naruszając ich wizerunek.

W Ostrołęce i okolicach dziesiątki przedsiębiorców i firm otrzymało pomoc od państwa lub gmin chociażby w strefie gospodarczej Białe Kruki, w ostrołęckiej podstrefie ekonomicznej czy w formie bezpośrednich dotacji. Pojawia się pytanie: CZY TYGODNIK OSTROŁĘCKI UWAŻA, ŻE TE OFFSETY(MOŻNA TO TAK NAZWAĆ) SĄ NIESŁUSZNE?A MOŻE WEDLUG REDAKTORÓW WSZYSTKIE TE FIRMY POWINNY DAWAĆ OFFSET SAMORZĄDOM A NIE UZYSKIWAĆ OD NICH POMOC? Gdyby jakiś inwestor z zewnątrz pragnący zainwestować w naszym mieście czytał tylko wydumane "ekspertyzy" i "afery" Tygodnika Ostrołęckiego to myślę, że nie pojawiłby się w Ostrołęce i okolicach. Na szczęście są jeszcze inne media.

Wacław Karolak
Przewodniczący Stowarzyszenia przedsiębiorców Ostrołęckie Forum Gospodarcze

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×