Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej zapoznała się z sytuacją epidemiczną Covid-19 na terenie województwa mazowieckiego.
Na Mazowszu łączna liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 (potwierdzonym i z podejrzeniem) wynosi 1 040, z czego zajętych było 803 łóżka (stan na 21 października 2021 r.). W tym liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi 85 – zajętych było 75.
Szpitale marszałkowskie w walce z SARS-CoV-2
Sytuacja epidemiczna SARS-CoV-2 na Mazowszu jest – jak podkreślali podczas obrad komisji prezesi i dyrektorzy szpitali marszałkowskich – dość trudna. Ciągły wzrost zachorowań powoduje coraz większe obłożenie szpitali.
Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach Marcin Kulicki stwierdził, że najbliższa przyszłość budzi ogromny lęk:
– Szpital tymczasowy mamy pełny już od kilku dni i są olbrzymie trudności z przesyłaniem pacjentów covidowych gdziekolwiek. Stworzyliśmy przejściowy oddział do potwierdzania ewentualnych zakażeń, zmniejszając Ortopedię, ale w tej chwili on się w zasadzie wypełnił (to jest ponad 25 łóżek) i nie wiemy, co z tym dalej będzie. Kontaktowałem się dzisiaj z Urzędem Wojewódzkim – są chętni ewentualnie przemianować jakiś oddział na covidowy – poinformował radnych dyrektor.
Liczba pacjentów z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie również z dnia na dzień jest coraz większa.
– Walczymy o uzyskanie decyzji o zwiększenie liczby łóżek. Mamy decyzję na 12 łóżek, przyjmujemy około 40 osób. Wniosek leży w ministerstwie od 2 tygodni o zwiększenie o 30 łóżek. Wszyscy są zgodni, że trzeba zwiększyć nie tylko o 30, ale jeszcze o następne 20 – podkreśliła dyrektor Agnieszka Kujawska-Misiąg.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce na 15 łóżek covidowych przebywa 23 pacjentów.
– Nawet gdybyśmy chcieli uruchomić dodatkowe moduły przeznaczone pod Covid-19 jesteśmy dosyć mocno ograniczeni i takich możliwości na dzień dzisiejszy nie ma – wyjaśnił dyrektor Paweł Natkowski. Dodał również, że planowane jest przyspieszone uruchomienie szpitala tymczasowego. – Mam nadzieję, że uda nam się go uruchomić w środę [27 października – red.].
O dramatycznej sytuacji mówiła również prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.
– Mamy trzy łóżka obserwacyjne. Dzisiaj jest 28 pacjentów na tych trzech łóżkach. Z tym, że mamy pięciu pacjentów w obserwacji i pięciu z chorobami współistniejącymi, których będziemy u siebie leczyli. Osiemnastu pacjentów mamy typowo covidowych, których nie mamy gdzie przesłać – nikt nie chce przyjąć, bo wszyscy są obłożeni. W związku z tym już część jednego oddziału wyłączyliśmy z normalnego leczenia pacjentów. To powoduje, że łóżka internistyczne zostały w części zaangażowane do leczenia pacjentów covidowych – powiedziała prezes.
W Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie są 2 łóżka dla pacjentów chorych na Covid-19. Jak wyjaśniła dyrektor Małgorzata Stachurska Turos – problem wzrostu zachorowań na SARS-CoV-2 tutaj nie występuje. Placówka przeżywa natomiast oblężenie spowodowane zakażeniem dolnych dróg oddechowych typu RSV.
W szpitalu psychiatrycznym przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie występuje – jak poinformował dyrektor Cezary Kostrzewa – jedno ognisko zakażeń na oddziale detoksykacji narkotykowej.
Zarządzający marszałkowskimi szpitalami mówili także o problemach związanych z kadrą medyczną, m.in.: brak personelu, nadmierne obciążenie pracą, zmęczenie psychiczne i fizyczne, brak dodatku covidowego.
Liczba łóżek covidowych w szpitalach marszałkowskich
W wojewódzkich podmiotach leczniczych są 74 łóżka covidowe (stan na 21 października 2021 r.). W szpitalach I poziomu jest ich 46:
- Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym – 5,
- Szpital Dziecięcy im. prof. J. Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – 2,
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu Sp. z o.o. – 5,
- Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. w Konstancinie-Jeziorna – 5,
- Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. w Warszawie ul. Barska – 3,
- Szpital Kolejowy im. dr med. Roeflera w Pruszkowie – 5,
- Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. – 3,
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku – 3,
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. – 3,
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – 3,
- Międzyleski Szpital Specjalistyczny SPZOZ w Warszawie – 5,
- Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – 4.
W szpitalach II poziomu zapewnionych jest 28 łóżek covidowych, w tym 4 na Oddziale Intensywnej Terapii:
- SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie – 13, w tym 1 OIT,
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce - 15, w tym 3 OIT .
Szpitale tymczasowe
W województwie mazowieckim, według danych na 21 października 2021 r., działają następujące szpitale tymczasowe:
- Szpital Południowy, Warszawa (Solec) liczący 260 łóżek, w tym 40 respiratorowych, spośród których 231 łóżek było zajętych, w tym 36 respiratorowych,
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. liczący 100 łóżek, w tym 10 łóżek respiratorowych, spośród których 100 łóżek było zajętych, w tym 1 respiratorowe,
- Radomski Szpital Specjalistyczny im. dra Tytusa Chałubińskiego liczący 66 łóżek, w tym 10 łóżek respiratorowych, spośród których 48 łóżek było zajętych, w tym 10 respiratorowych.
- Szpital Modułowy, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa liczący 24 łóżka w tym 6 łóżek respiratorowych, spośród których 4 łóżka były zajęte, w tym 1 respiratorowe.
Ponadto w gotowości lecz bez personelu pozostają dwa szpitale pasywne w:
- Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku w lokalizacji na terenie Centrum Badawczo – Rozwojowego PKN ORLEN S.A. przy ul. Łukasiewicza 35 w Płocku,
- Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce – w lokalizacji znajdującej się na terenie szpitala macierzystego – od 05.11.2021 r. uruchomiony zostanie 1 moduł tj. 46 łóżek a od 05.12.2021 r. moduł II liczący 42 łóżka.