eOstroleka.pl
Polska,

W Sejmie o bohaterach powstania antykomunistycznego – Żołnierzach Wyklętych

REKLAMA
zdjecie 608
Konferencja  „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”, fot. Paweł Kula, sejm.gov.plKonferencja „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”, fot. Paweł Kula, sejm.gov.pl
REKLAMA

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył dziś w Sali Kolumnowej w Sejmie konferencję „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”. Z weteranami powstania antykomunistycznego spotkali się też m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz posłowie i senatorowie.

- Pokolenie Żołnierzy Wyklętych to pokolenie czasów trudnych, wręcz męczeńskich – powiedział marszałek Sejmu otwierając dzisiejsze spotkanie z weteranami. Podkreślił, że pokolenie Żołnierzy Wyklętych to ludzie honoru, którzy żyli i walczyli w czasach kłamstwa i zdrady. Marszałek Kuchciński dodał też, że to dzięki niezłomności tych ludzi zostały położone kamienie milowe, na których naród polski umacniał swoją świadomość i budował niepodległość. – To Wasz dorobek, dokonania, idee przetrwały (…) i stały się fundamentem dla działaczy Solidarności walczących o niepodległość – zaznaczył marszałek. Marszałek podkreślił też, że z wielkim wzruszeniem wita obecnych dziś w Sejmie weteranów i pragnie im oddać najwyższe honory i cześć.

Licznie zgromadzonych w Sali Kolumnowej weteranów przywitał także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił on, że dzisiejsze spotkanie ma wymiar symboliczny i historyczny. Marszałek Senatu zaznaczył, że Żołnierze Wyklęci to wielcy bohaterowie, którymi kierowała miłość do ojczyzny, niezłomność i rzetelność.

Podczas spotkania w imieniu prezydenta RP list do weteranów odczytał minister Wojciech Kolarski. – Prawda o heroizmie i tragedii powstania antykomunistycznego to fundament suwerennej Rzeczpospolitej – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy. - Żołnierze Wyklęci – niezłomni, niechaj Wasza postawa będzie przykładem dla nas i naszych potomnych.  Prezydent podkreślił też w liście m.in., że to z ofiary Żołnierzy Wyklętych zrodziła się niepodległa Polska. Prezydent Andrzej Duda zwrócił się w liście także do obywateli:  chcę zachęcić wszystkich Rodaków, abyśmy razem uczcili odwagę , wierność i zasługi Żołnierzy Wyklętych dla Ojczyzny oraz upamiętniali ich działania.

W imieniu weteranów przemówił generał brygady Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Jak podkreślił - przemawia w imieniu umarłych i nielicznie już żyjących żołnierzy z tamtych czasów. Generał Pohorski zaznaczył, że Żołnierze Wykleci to ci, którzy nie mogli pogodzić się po wojnie z nowym agresorem i jego poplecznikami. Podkreślił też, że żeby móc walczyć z reżimem w tamtych czasach trzeba było mieć dużo szczęścia.

Dzisiejsza konferencja została zorganizowana przez Parlamentarne Zespoły: Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii, a także Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych”.

Konferencja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci.  Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony przez Sejm w drodze ustawy 3 lutego 2011 r. Jak czytamy w dokumencie: ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci to hołd dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Konferencji towarzyszy także wystawa „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.  „Zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie dla ludzi walczących w podziemiu upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Konferencja odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Źródło: sejm.gov.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×