W Radiu Kolor sporo mówiło się o Kurpiach. Piątkowe programy nadawane były z Ostrołęki, gdzie w sobotę odbędzie się MazoPiknik. Lokalni artyści i znawcy Kurpiowszczyzny mówili, czym wyróżnia się ten region.
Elżbieta Prusaczyk, prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich w Kadzidle, mówiła o tradycjach kulinarnych związanych z Kurpiami.
- Na Kurpiach mamy kuchnię niewymyślną, ale bardzo zdrową, opierającą sę na warzywach. To co gospodynie sobie zawsze urobią, uprawią, to mamy w swojej kuchni. Są to ziemniaczki, buraczki, groch, kapusta. Na tej bazie mamy dużo potraw. Mięsko się też pojawia, ale w mniejszym stopniu - mówiła Elżbieta Prusaczyk.
W mobilnym studiu Radia Kolor pojawiły się fafernuchy. Zrobiło się smacznie!
Gościem Radia Kolor była też Krystyna Opalach z Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad.
- Historia zespołu jest dość długa, bo powstanie zespołu datuje się gdzieś na rok 1930, bo już w roku 1933 zespół wystąpił na dożynkach prezydenckich w Spale przed prezydentem Mościckim, także obchodziliśmy ostatnio 90-lecie zespołu, w tej chwili zespół ma 92 lata - mówiła, dodając, że najmłodszy członek zespołu ma 6 lat, najstarsi "po sześćdziesiątce".
Co powinno się wiedzieć o Kurpiach?
- Kurpie to bardzo interesujący region - powiedziała w Radiu Kolor Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dodała, że Kurpie cenią sobie wolność i niezależność, a dawniej utrzymywali się z lasu, a pierwszą większą osadą, miastem później, jest Myszyniec, który powstał na początku osiemnastego wieku.
W sobotę MazoPiknik w Ostrołęce
Wizyta Radia Kolor w Ostrołęce związana była z promowaniem atrakcji turystycznych naszego regionu oraz sobotniego MazoPikniku, który odbędzie się na plaży miejskiej w Ostrołęce.