Od najbliższego piątku, 15 stycznia ma zacząć funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw covid-19.
Start od najbliższego piątku systemu rejestracji narodowego programu szczepień przeciw covid-19 zapowiedział na antenie Radiowej Jedynki minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jak mówił, pierwszy sposób rejestracji to przez internetowe konto pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień.
W większości to nasze przychodnie POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej - PAP). I tam też będą się odbywały te zapisy. One będą polegały na wpisywaniu osób, które są uprawnione do tego, żeby w danym momencie zapisywali się na szczepienia do tego systemu informatycznego.
- tłumaczył Marek Zagórski.
Przypomniał, że w pierwszej kolejności rejestracja na szczepienia przeciw covid-19 będzie udostępniona dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.
Od piątku, osoby w wieku 80. plus będą mogły rozpocząć proces rejestracji tymi trzema kanałami. Zachęcamy do tego, by kanał internetowy był kanałem podstawowym.
- powiedział Michał Dworczyk.
Zachęcał także do założenia internetowego konta pacjenta. Jak mówił, w tym celu należy wejść na pacjent.gov.pl i następnie zarejestrować się i założyć konto. Warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego.
Zagórski ocenił, że cały system szczepień jest oparty o systemy informatyczne, bazą jest system służby zdrowia, do którego zostały stworzone specjalne aplikacje, które mają wspomagać proces szczepień przeciw koronawirusowi. Oprócz e-skierowań, uruchomiony jest system dystrybucji szczepionek.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał Dworczyk informował w poniedziałek, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia.