W Ostrołęce ma powstać mały reaktor jądrowy. Trwają kolejne procedury administracyjne przy inwestycji, jaka ma zostać przeprowadzona ze wsparciem Stanów Zjednoczonych. Postanowienie wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Inwestycja polega na budowie i eksploatacji obiektu energetyki jądrowej w postaci elektrowni jądrowej, planowanej do zbudowania w technologii reaktorów wodnych wrzących typu BWRX-300 o mocy do 1300 MWe. Mały reaktor jądrowy BWRX-300 ma zostać wybudowany na działce o powierzchni ok. 70 ha przy ul. Krańcowej. Planowana jest również budowa i eksploatacja niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrowni jądrowej obiektów o charakterze pomocniczym.
Budowę małego reaktora w Ostrołęce mają wesprzeć Stany Zjednoczone.
Amerykanie dofinansują projekt budowy elektrowni jądrowej w Ostrołęce!
Amerykanie dofinansują projekt budowy elektrowni jądrowej w Ostrołęce - to informacja prosto ze szczytu Trójmorza w Bukareszcie! …
Mała elektrownia jądrowa w Ostrołęce. Postanowienie GDOŚ
7 listopada Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie dotyczące postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. "Budowa i eksploatacja małej modułowej elektrowni jądrowej o mocy do 1300 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Ostrołęka".
Postępowanie transgraniczne przeprowadza się z urzędu, po stwierdzeniu możliwości wystąpienia znaczącego oddziaływania transgranicznego, a także na wniosek państwa narażonego na znaczące oddziaływanie transgraniczne.
Pod pojęciem oddziaływania transgranicznego należy rozumieć jakikolwiek skutek planowanej działalności dla środowiska, z uwzględnieniem: zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, flory, fauny, gleby, powietrza, wody, klimatu, krajobrazu i pomników historii lub innych budowli albo wzajemnych oddziaływań między tymi czynnikami; obejmuje ono również skutki dla dziedzictwa kultury lub dla warunków społeczno-gospodarczych spowodowane zmianami tych czynników.