Jeszcze w tym roku, w Kadzidle powstanie pierwsze w powiecie, przyszkolne arboretum. Inwestycję kwotą 83 000 złotych wsparł samorząd Województwa Mazowieckiego.
Prace zostały podzielone na dwa etapy.
Etap pierwszy, tegoroczny, obejmuje zagospodarowanie otoczenia Szkoły Podstawowej (i dawnego Publicznego Gimnazjum), znajdującego się od strony dworca autobusowego, i kosztować będzie 209 000 złotych.
Pomysł stworzenia przyszkolnego arboretum został doceniony przez marszałka Adama Struzika, który podkreślił innowacyjność inwestycji i jej przydatność dla szeroko pojmowanej edukacji przyrodniczej.
Wzdłuż budynku szkolnego powstaną ścieżki edukacyjne, zostaną nasadzone i opisane rośliny, byliny, kwiaty, zioła, rzadkie gatunki drzew.
Nie zabraknie karmników, budek lęgowych dla ptaków i domków pożytecznych owadów. Zbudowane zostanie również nawodnienie, dzięki któremu utrzymanie roślin stanie się łatwiejsze. Powstanie brukowa róża wiatrów oraz przepiękne rosarium.
Termin wykonania tegorocznych prac mija 15 listopada. W roku przyszłym arboretum zostanie powiększone o tereny przylegające do skarpy wydmowej oraz otuliny leśnej ciągnącej się aż za halę sportową.
Wójt Gminy Kadzidło dziękuję samorządowi Województwa Mazowieckiego za okazaną życzliwość dla przedstawionego pomysłu i jego realizacji. Mamy nadzieję, że nasze arboretum służyć będzie nie tylko uczniom i mieszkańcom naszej gminy, ale również stanie się ciekawą propozycją edukacyjną dla miłośników przyrody z pozostałych części województwa mazowieckiego. Gratulujemy Pani dyrektor Halinie Prusaczyk oraz społeczności szkolnej, i już dzisiaj dziękujemy za wzorową współpracę przy tworzeniu arboretum.- informuje UG w Kadzidle.
Cele projektu zakładają: aktywizację uczniów, nauczycieli, rodziców, i lokalnej społeczności do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju własnej miejscowości poprzez dbanie o otoczenie i docenienie wartości terenów zielonych:
- przybliżenie zwyczajów, sposobów odżywiania się zwierząt żyjących w pobliskich lasach, na łąkach i polach;
- spędzanie przez dzieci i młodzież czasu wolnego na świeżym powietrzu i odkrywanie piękna przyrody;
- stworzenie enklawy dla pożytecznych owadów i ptaków;
- przybliżenie ciekawostek przyrodniczych (np. Miłorząb japoński Gingko biloba);
- zapewnienie bioróżnorodności w najbliższym środowisku. Stworzenie wszechstronnej i wielofunkcyjnej pomocy dydaktycznej i wychowawczej, miejsca edukacji ekologicznej i przyrodniczej dla wszystkich szkół w gminie (np. do realizacji zajęć terenowych);
- obserwowanie ptaków i owadów, nauka trudnych zagadnień przyrodniczych poprzez zabawę;
- zdobywanie wiedzy teoretycznej oraz wykształcanie dobrych nawyków;
- nabywanie opiekuńczej postawy wobec istot żywych;
- poznawanie wybranych gatunków zwierząt i roślin;
- dostarczanie wrażeń estetycznych;
- wykorzystywanie materiału przyrodniczego do działań plastycznych (liści, pędów, owoców, kwiatów);
- pozyskiwanie nasion i owoców do zimowego dokarmiania ptaków;
- przełamywanie niechęci i strachu przed owadami, gąsienicami itp.;
- zachęcanie do kreatywnego spędzania czasu i kontaktu z przyrodą;
- wspólne prowadzenie różnorodnych prac porządkowych i pielęgnacyjnych uczących współdziałania w grupie.
W zakres opracowania wchodzi wyznaczenie stref funkcjonalnych, zaplanowanie rozkładu rabat, ciągów komunikacyjnych, sporządzenie planu nasadzeń w obrębie terenu przy uwzględnieniu doboru odpowiednich gatunków roślin, a także propozycję wykończenia powierzchni rabat i innych powierzchni ogrodowych.
Projekt obejmuje również propozycję rozmieszczenia małej architektury. Realizacja projektu pozwoli na znaczne zwiększenie walorów estetyczno-edukacyjnych i funkcjonalnych tego terenu.