W kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Brodowych Łąkach odbyła się dziś uroczysta msza święta z okazji uroczystości Przemienienia Pańskiego. To tu, przed laty społeczność kurpiowska kultywowała zwyczaj składania ofiar wotywnych. Tak też było dziś, zupełnie jak za dawnych lat.
Organizatorem dwudniowego święta z okazji Przemienienia Pańskiego w Brodowych Łąkach była Fundacja Splot Pamięci, Kurpiowskie Bractwo Bartne oraz Parafia pw. Świętego Michała Archanioła w Brodowych Łąkach. W piątek 5 sierpnia - dzień przed właściwym świętem - odbyły się warsztaty lepienia woskowych figur wotywnych, można było przyjrzeć się procesowi podbierania miodu z barci oraz obejrzeć dwa filmy poświęcone historii i współczesnemu trwaniu lokalnego zwyczaju składania ofiar wotywnych.
Zwyczaj składania ofiar wotywnych w postaci woskowych figur podczas święta Przemienienia Pańskiego, przypadającego 6 sierpnia kultywowany jest w Brodowych Łąkach od wielu lat. Wierni przynoszą figurki do kościoła modląc się o zdrowie i pomyślność w gospodarstwie. Dawniej lepieniem wotów – prostych figurek wyobrażających zwierzęta gospodarskie lub ludzi zajmowali się tzw. brastewni. Dziś tradycję tę kultywują bartnicy z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego. Podczas prowadzonych przez członków Bractwa warsztatów każdy z uczestników mógł własnoręcznie stworzyć woskową figurkę.
Właściwa część uroczystości Przemienienia Pańskiego odbyła się dziś, w sobotę, 6 sierpnia w kościele w Brodowych Łąkach. Stałym elementem tego święta jest uroczyste nabożeństwo połączone z procesją wokół świątyni i zakończona obrzędem składania wotów.