eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ulica Przemysłowa w Ławach i gazyfikacja powiatu na forum międzygminnym. Co ustalono?

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się spotkanie poświęcone dwóm bardzo istotnym dla naszego regionu zagadnieniom. Mowa tu o połączeniu drogi wojewódzkiej nr 627 z ul. Przemysłową i projektowaną obwodnicą Ostrołęki oraz budowy sieci gazowej w kilku gminach na terenie powiatu ostrołęckiego.

W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele samorządu miasta Ostrołęki, gmin z terenu powiatu i miasta Myszyniec, Polskiej Spółki Gazownictwa, zaproszonych przedsiębiorców z ul. Przemysłowej w Ostrołęce, Rejonu Energetycznego w Ostrołęce.

Starosta krótko omówił potrzeby samorządów gminnych w zakresie sieci gazowej, przedstawiając przedstawicielom spółki PSG także informację o zaawansowaniu dokumentacji technicznej na terenie części gmin. Potrzeby powiatu w tym zakresie to chociażby podłączenie Zespołu Szkół Powiatowych i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu do sieci gazowej.

Kiedy jest szansa na realizację gazociągów i podłączeń do nich? Czy potrzeby rozwoju przemysłu na ul. Przemysłowej miałyby wsparcie w większych dostawach gazu?

- pytał starosta ostrołęcki.

Wójt Kadzidła mówił, że od blisko 4 lat zabiega o gazyfikację dużej części gminy Kadzidło.

Mamy potwierdzenie, że Dylewo znalazło się w planie inwestycyjnym spółki W kolejności są:  Chudek, Gleba i Kierzek.

– wymienił Dariusz Łukaszewski i przyznał, że trudno przewidzieć kiedy i czy w ogóle  uda się zainteresować PSG, by te miejscowości ująć w planie inwestycyjnym spółki,  o co gmina zabiega.

Wójt gminy Rzekuń, Bartosz Podolak z kolei pytał o szanse na gazyfikację Borawego, w którym jest duże zainteresowanie mieszkańców podłączeniem do sieci.

Burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk nawiązała do planów inwestycyjnych w gminie: mówiła o budowie Centrum Usług Medycznych i planowanej budowie basenu.

Gmina Myszyniec jest na etapie dokumentowej  projektowej. Będzie poddawana dalszej analizie efektywności ekonomicznej, dlatego  informacja o basenie i dalszej perspektywie rozwojowej gminy jest bardzo istotna dla dalszej realizacji tego zadania. Są to lokomotywy dla gazyfikacji – odpowiedziała przedstawicielka PSG.

- mówiła burmistrz Abramczyk.

Obecnie w powiecie bez sieci gazowej zostały trzy gminy: Goworowo, Myszyniec i Czarnia. Stąd też w ich przypadku mowa jest o doprowadzeniu sieci gazowej i dopiero potem o  rozwoju i dystrybucji. W pozostałych  gminach sytuacja wygląda inaczej, bo potrzebny jest rozwój sieci. Myślę, że Polska Spółka Gazownictwa ma  potencjał, by te działania prowadzić równolegle.

- przypomniał starosta.

Wójt gminy Goworowo poinformował,  że w tej chwili gmina ma podpisane umowy na podłączenie do sieci budynków użyteczności publicznej. Zapotrzebowanie jest także od odbiorców indywidualnych.

Nie faworyzujemy żadnej z gmin, każdą traktujemy po równo i jeśli tylko uzyskujemy czynnik efektywności ekonomicznej, technicznej w każdym jednym przypadku podejmujemy decyzję o gazyfikacji. Jeśli brakuje  nam wspomnianego czynnika, wówczas sprawa jest trudniejsza. Szukamy lokomotyw, które nam napędzą inwestycję, by dalej procedować decyzję.

– zapewniała przedstawicielka PSG

Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiadając na pytania przedsiębiorców (przedstawicieli ZM Pekpol) o zwiększenie ich zapotrzebowania na gaz, poinformowali o ograniczeniach dla dużych przedsiębiorstw z terenu Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej. Powodem jest brak surowca.

Nie możemy dostarczyć tyle gazu ile byśmy chcieli. Nie mamy go w takich ilościach. Sieć rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie wszystkie duże inwestycje i przyłączanie dużych odbiorców uzależnione jest od zakończenia realizacji gazociągu Polska-Litwa, przewidzianego  na grudzień 2023. Po tej dacie będziemy mogli świadczyć usługi dostaw ciągłych, czyli bez żadnych ograniczeń. W tej chwili dla dużych przedsiębiorstw, o ile jest to przez nie akceptowane, wydajemy warunki na tzw. zasadach przerywanych. W zależności od  poziomu dostępności gazu mogą następować  przerwy w jego dostawie, o czym informujemy przedsiębiorstwa.

– odpowiedziała przedstawicielka PSG.

Druga część spotkania poświęcona była ulicy Przemysłowej, przejętej przez powiat od gminy Rzekuń.

To nasza dzielnica przemysłowa. Teren gospodarczo bardzo ważny i dla gminy i dla Powiatu.Są tam zlokalizowane mniejsze i większe przedsiębiorstwa. Stale pojawiają się nowe osoby zainteresowane prowadzeniem tam swojej działalności. Dlatego też zależy nam na stworzeniu optymalnych warunków dla firm, które już mają tam swoje siedziby i dla nowych. Razem z panem starostą widzimy potrzebę budowy ulicy Przemysłowej z pełną infrastrukturą i potrzebę połączenia jej z drogą krajową nr  61. Druga tak ważna z punktu widzenia przedsiębiorców droga to ulica  Graniczna, od strony Ostrołęki. Musimy zapewnić na niej przejezdność, o czym z kolei rozmawiam z panem prezydentem Kulikiem. To miejsce gdzie rozbudowują się już istniejące zakłady i powstają nowe. Dużo osób przyjeżdża do gminy i pyta o działki. Dlatego zależy nam, żeby zapewnić tam  sieć gazową.

– mówił wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Przedstawiciele PSG  przedstawili jak wygląda procedura przyłączeniowa do sieci, ile ona trwa. Pytali też  o perspektywę czasową wykonania ul. Przemysłowej.

Myślę, że jest dość szybka. Mamy zamiar projektować z panem starostą tę drogę, połączyć ją z drogą nr 61,  a więc wyższej kategorii, by odciążyć komunikacyjnie miasto  i skierować ruch  w inną stronę. Będziemy chcieli jak najszybciej wykonać dokumentację, by móc aplikować o środki zewnętrzne.

- wyjaśniał wójt Podolak.

Starosta Stanisław Kubeł przedstawił jak wyglądają obecnie plany inwestycyjne powiatu, głównie te dotyczące obwodnicy Ostrołęki wraz z budową mostu na Narwi i z jakich źródeł samorząd planuje pozyskać bądź już pozyskał dofinansowanie na jej kolejne odcinki. Starosta poinformował, że Powiat Ostrołęcki przygotowuje się do opracowania dokumentacji projektowej rozbudowy ulicy Przemysłowej z przejściem przez tory, następnie wzdłuż torów do przejętej od gminy Rzekuń drogi w Goworkach do Nowej Wsi. Omówiono parametry techniczne, przepływ komunikacyjny, proponowane rozwiązania infrastrukturalne.

Będziemy dopracowywać szczegółowe rozwiązania na spotkaniach roboczych, by zapewnić obsługę firmom zlokalizowanym przy ulicy, włączenia do drogi.

– mówił starosta zapowiadając tym samym kolejne spotkania.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×