Grupa 58 uczniów z ZSZ Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce w dniach 14-27 maja przebywała w Grecji. Młodzież, kształcąca się w zawodach technik informatyk i technik mechatronik, realizowała projekt nr: 2002-1-PL01-KA121-VET-000061370 w ramach akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobliność Edukacyjna, sektor: Kształcenie i szkolenie zawodowe dla uczniów i kadry, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w partnerstwie
z Golden Sun Mobility Center MONOPOZOF I. K. E. Głównymi celami projektu było:
- Nabycie kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
- Podwyższenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego branżowego.
- Rozwinięcie wśród uczestników umiejętności społecznych, osobistych i kulturowych.
- Wdrażanie uczestników do mobilności i swobodnego poruszania się po rynku pracy oraz wspieranie uczestników kształcenia i doskonalenia zawodowego w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji; przygotowanie młodzieży do wejścia na współczesny rynek pracy.
W ramach tego projektu również jeden nauczyciel przedmiotów zawodowych brał udział w działaniu w zakresie job shadowing. Pozwoliło to na poszerzenie jego kompetencji zawodowych.
Natomiast uczniowie kształcący się w zawodach: technik mechanik, technik logistyk, technik pojazdów samochodowych, a także uczniowie szkoły branżowej - mechanik pojazdów samochodowych - realizowali projekt nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000061345, program Erasmus+, Akcja 1 Mobilność edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna, który jest współfinansowany przez Unię Europejską. Grecki partner tego projektu to 4th General Lyceum of Katerini.
Głównymi celami tego projektu było:
- Rozwój kompetencji i umiejętności posługiwania się językiem angielskim wśród uczniów
i kadry. - Wzrost kompetencji cyfrowych i rozwój wykorzystywania nowych technologii informacyjnych w szkolnictwie i życiu codziennym.
- Wzrost mobilności edukacyjnej uczniów i kadry z ZSZ nr 1 w Ostrołęce, rozwój umiejętności personalnych, kulturowych, organizacyjnych oraz promocja szkoły wynikająca z tych działań.
Uczestnicy obydwu projektów zostali zakwaterowani w hotelu GOLDEN-SUN
w miejscowości Nea Mesagkala, położonej nad Morzem Egejskim.
Codzienne zajęcia pozwoliły uczniom na znaczne podniesienie kompetencji językowych w zakresie zawodowego języka angielskiego oraz kompetencji cyfrowych, organizacyjnych
i społecznych.
W wolnym czasie młodzież wraz z opiekunami poznawała piękno i kulturę Grecji. Uczestniczyła w wycieczkach do następujących greckich miejscowości:
Platamonas - wioski posiadającej niewielki ryneczek z cerkwią i platanami, port rybacki oraz średniowieczny zamek Pantelemona z czasów bizantyjskich, odbywają się w niej wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Olimpu.
Litochoro - XVI wiecznej wioski, z której młodzież przeszła do Wąwozu Enipeasa i zobaczyła słynne wodospady zwane Wannami Afrodyty.
Leptokarii - wioski rybackiej i jednocześnie kurortu położonego 300 m. n.p.m. w pobliżu masywu Olimpu i Parku Narodowego Góry Olimp, otoczonej wodami Zatoki Thermaikos
i piaszczystymi lub kamyczkowymi plażami.
Salonik - drugiego co do wielkości miasta w Grecji, zwanego “miastem duchów”, założonego
w 315 r. p.n.e. przez króla Macedonii Kasandra i nazwanego imieniem jego żony Thessaloniki. Zachowało się w nim wiele historycznych zabytków i pozostałości z czasów Bizancjum.
Starego Panteleimonu - niewielkiej wsi górskiej położonej na wysokości 500 m n.p.m., zamieszkałej obecnie przez zaledwie 9 rodzin; miejsce to słynie z cerkwi św. Pantaleona-
wczesnochrześcijańskiego męczennika grekokatolickiego oraz pięknego widoku na Zatokę Termajską u podnóża Olimpu.
Meteorów - “skał zawieszonych w powietrzu”, na których od XIV w. mnisi budowali prawosławne klasztory. Wcześniej, pod koniec XI w. przybyli tu pustelnicy, którzy w pragnęli żyć w odosobnieniu
w jaskiniach skalnych. Widok klasztorów usadowionych na stromych skałach zapiera dech w piersiach.
Niesamowitym przeżyciem był również rejs morski na wyspę Skiathos - prawdziwy raj na ziemi, ze słynną plażą Koukanari, gdzie między innymi kręcono sceny do znanego filmu „Mamma Mia” z Meryl Streep w głównej roli.
Bardzo dziękujemy Pani Gabrieli Kruźlak, pełniącej rolę pilota, za pomoc
w realizacji programu edukacyjnego oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń z realizacji niezmiernie bogatego programu kulturowego.
To był bardzo owocny wyjazd pod względem edukacyjnym oraz kulturowym.
Jego niesamowity klimat odda zapewne poniżej zamieszczona fotorelacja.
Tekst: Iwona Markowska
Zdjęcia: Jan Rzewnicki, Marcin Dudziec, Gabriela Kruźlak,
Renata Glinka, Magdalena Myślak, Dariusz Werpachowski
Artykuł sponsorowany.