2022-11-22T11:21:23+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie z Zawad świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5825
fot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadachfot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadach
REKLAMA
1
0
0

Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadach 21 listopada przystąpiła do akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka organizowanej w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka, która zrealizowała wiele zadań w tym dniu.

W szkolnej relacji z Zawad czytamy:

Rozpoczęliśmy od ubrania się w odcieniach koloru niebieskiego. Wszyscy podeszli do tej propozycji bardzo otwarcie. Każdy uczeń i osoba pracująca w szkole miała na sobie coś niebieskiego, jako gest solidarności z UNICEF. Wychowawcy przypomnieli i utrwalili uczniom podstawowe prawa i zapoznali z historią powstania Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka. W zależności od wieku dzieci, wiadomości te były przekazywane w różny sposób. Nauczyciele przygotowali do obejrzenia prezentację „Karolek o prawach dziecka”, filmy „Karolek oraz prawa i obowiązki dziecka” oraz „Wszyscy mamy prawa”. Niektórzy wysłuchali też wiersza o prawach dziecka, brali udział w zabawach ruchowo- naśladowczych „Miś ma prawo do..” „Bycie razem w grupie”, „Bronimy swoich praw” - zabawa z niebieskimi balonami i zabawach dydaktycznych „Prawa a zachcianki”. Część dzieci czytała prawa z gazetek szkolnych, kolorowała ilustracje dotyczące praw dziecka np. „Znajcie swoje prawa”, „Prawa dla każdego”. Jedna klasa wykonywała pracę plastyczną „niebieskie balony”. Tematy godzin wychowawczych dotyczyły konwencji praw dziecka. Inna klasa wykonała wspólny plakat ”Nasze prawa”, który można oglądać na korytarzu szkolnym. Były też przygotowane gazetki i tablice o prawach dziecka. Uczniowie klas VI-VIII rozegrali mecz w piłkę nożną o „Niebieskie słodycze”. Były też krzyżówki i gry przygotowane specjalnie na tę okazję typu „Memory”. Udało nam się nagrać filmik ze wspólnego śpiewania piosenki o prawach dziecka Jerzego Kobylińskiego. Około godziny 8.30 spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej z niebieskimi balonami w dłoniach i wspólnie (uczniowie, nauczyciele, pracownicy a nawet osoby, które w tym momencie odwiedziły szkołę) zaśpiewaliśmy piosenkę. Cieszymy się, że w naszej akcji oprócz dzieci brali udział wszyscy nauczyciele i pracownicy. Wspierali nas nawet najmłodsi z punktu przedszkolnego „Leśny Ludek”. Wszystkim należą się wielkie podziękowania.

REKLAMA
fot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadachfot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadach
fot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadachfot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadach
fot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadachfot. Szkoła Podstawowa im A. Kopcia w Zawadach
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×