Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce miała niedawno niecodzienną lekcję edukacji obywatelskiej. Z okazji Dnia Edukacji Prawnej uczniowie skorzystali z zaproszenia Sądu Okręgowego w Ostrołęce.
Wizyta rozpoczęła się od wykładu, podczas którego ósmoklasiści poznali podstawowe zagadnienia z zakresu prawa. Jednak najciekawszą częścią dnia okazała się inscenizowana rozprawa sądowa, w której uczniowie wcielili się w role pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz oskarżonych. Młodzi ludzie z zapałem odegrali przydzielone im role - sędziów, prokuratora, adwokata oraz oskarżonych. Inscenizacja przebiegła zgodnie z procedurami obowiązującymi podczas prawdziwej rozprawy sądowej, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Sprawiedliwości stało się zadość
Rozprawa zakończyła się skazaniem "oskarżonych", co wywołało wśród uczestników poczucie, że "nastała upragniona sprawiedliwość". Choć była to tylko inscenizacja, emocje towarzyszące wydawaniu wyroku były autentyczne, a uczniowie mogli przekonać się, jak wygląda proces podejmowania decyzji w sądzie.
Tego typu inicjatywy mają ogromną wartość edukacyjną. Teoretyczna wiedza o prawie nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy młodzi ludzie mogą zobaczyć, jak wygląda jej praktyczne zastosowanie. Wizyta w sądzie była dla uczniów SP 6 nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim cenną lekcją obywatelską. Ósmoklasiści opuścili gmach sądu "bogatsi w wiedzę prawniczą", która z pewnością przyda im się w przyszłości.
Inicjatywa Sądu Okręgowego w Ostrołęce wpisuje się w szerszy trend edukacji prawnej młodzieży. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie mogą lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania państwa prawa oraz znaczenie systemu sprawiedliwości w społeczeństwie. Dni otwarte organizowane przez instytucje wymiaru sprawiedliwości to doskonała okazja do przybliżenia młodym ludziom zagadnień, które często wydają się skomplikowane i odległe od codziennego życia. Jak pokazała wizyta uczniów SP 6, prawo może być fascynującym tematem, gdy przedstawi się je w przystępny i angażujący sposób.