Uczniowie III LO w Ostrołęce wzięli udział w nietypowych warsztatach. W ruch poszedł skalpel, nici chirurgiczne oraz specjalistyczny sprzęt, z jakiego korzystają zespoły lekarskie na salach operacyjnych.
Warsztaty anatomiczno-chirurgiczne w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej w Ostrołęce zorganizowano 25 września. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 3a i 2c1. Młodzież uczyła się zaawansowanej i szczegółowej anatomii.
Zanim jednak udaliśmy się do świata anatomii, w pierwszej części uczyliśmy się jak prawidłowo wykonać cięcie operacyjne, a następnie zszywaliśmy ranę, zakładając szwy chirurgiczne. Całość w żaden sposób nie byłam markowaniem czynności, tylko realnym zadaniem. Musieliśmy założyć fartuchy, rękawiczki i maski ochronne, a następnie sterylnym sprzętem medycznym (czyli wykorzystując skalpel, imadło, igłę z nicią chirurgiczną, pęsetę anatomiczną oraz nożyczki) dokonać precyzyjnego cięcia i zszycia powstałej rany. Naszymi „pacjentami” były świńskie nóżki. Dlaczego akurat taki wybór? Ponieważ świńska skóra do złudzenia przypomina tą ludzką, a zatem mogliśmy przez chwilę poczuć się jak profesjonaliści. W kolejnej części warsztatów poznaliśmy dokładnie budowę i funkcjonowanie układu oddechowego oraz serca. Uczestnicy warsztatów samodzielnie preparowali tkanki, używając skalpela oraz pęsety anatomicznej samodzielnie odsłaniali kolejne struktury anatomiczne. Prawdziwych narządów- również pochodzących od świń (a więc serca, płuc, tchawicy czy krtani) mogliśmy dotykać, odcinać kolejne ich części aby dowiedzieć się co kryje się w środku, jak są zbudowane ww. narządy i jaką pełnią funkcję. Warsztaty dały nam świetną i niepowtarzalną okazję do poznania budowy i funkcjonowania ww. układów u kręgowców, pozwoliły usystematyzować posiadaną już wiedzę oraz pozwoliły oswoić się z widokiem i dotykiem prawdziwej krwi czy tkanki.
- relacjonują uczniowie uczestniczący w warsztatach.
Za prawidłowy przebieg warsztatów, pomoc uczniom w szyciu chirurgicznym oraz ich zorganizowanie odpowiadała nauczycielka biologii naszego LO p. dr Paulina Szczerbo-Sawicka.