Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wyniki I etapu olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Z województwa mazowieckiego do kolejnego etapu zakwalifikowało się 21 szkół. W gronie tym znaleźli się uczniowie II SLO w Ostrołęce.
Ile milionów klientów korzysta z usług ZUS? Jakie świadczenia można uzyskać z ubezpieczenia chorobowego? Jakie składki musi opłacać przedsiębiorca? Uczniowie zwycięskich szkół znają odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Projekt „Lekcje z ZUS” spotyka się z coraz większym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i władz oświatowych. Każdego roku sukces w Olimpiadzie otwiera laureatom i finalistom drzwi na wyższe uczelnie. Jest też dla nich okazją do zdobycia cennych nagród
– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Uczniowie wzięli udział w „Lekcjach z ZUS”, później zgłosili się do olimpiady wiedzy i przeszli do II etapu zdobywając niemal komplet punktów. Z województwa mazowieckiego do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie z 21 szkół, m.in. z CLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie oraz II Społecznego Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika w Ostrołęce. Szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Olga Demkowicz, Wiktoria Drajkopel, Szymon Kamionowski.
W szkolnym etapie IX edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” uczestniczyła rekordowa liczba uczniów. Z pytaniami zmagało się blisko 36 tysięcy młodych ludzi z ponad 1000 szkół z całej Polski.
W wojewódzkim etapie o awans do finału będą rywalizować trzyosobowe zespoły, które wypadły najlepiej w swoich szkołach. Łącznie zakwalifikowało się 340 szkół.
Drugi etap zmagań z tematem ubezpieczeń społecznych odbędzie się 7 marca 2023 roku. 21 lutego 2023 roku komitety wojewódzkie Olimpiady zawiadomią uczestników o miejscu, w którym odbędzie się konkurs.
Olimpijczycy zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru, który będzie się składał z 25 pytań. O wyniku zadecyduje nie tylko poprawność udzielonych odpowiedzi, ale także czas, w jakim uda im się go rozwiązać.
Do finału Olimpiady zakwalifikuje się 16 zespołów, które zdobędą minimum 20 punktów oraz maksymalnie cztery dodatkowe wskazane przez Komitet Główny.