eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Uchwała krajobrazowa", czyli miasto chce walczyć z chaosem reklamowym

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Władze miasta chcą walczyć z chaosem reklamowym na ulicach Ostrołęki. Lekarstwem na to ma być tzw. "uchwała krajobrazowa".

Podczas najbliższej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały w sprawie przygotowania projektu uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, "przyszła regulacja stwarza realną szansę na skuteczniejszą, niż do tej pory, walkę z wszechobecnym i narastającym chaosem reklamowym, którego konsekwencją jest postępująca degradacja przestrzeni publicznej".

- Obecne reklamy i urządzenia reklamowe nacechowane są przypadkowością, brakiem estetyki oraz niejednorodnością. Przestrzeń publiczna często szpecona jest przez reklamy nieestetyczne, niedostosowane gabarytowo do otoczenia, stylu, kolorystyki i faktury budynków. Brak ujednoliconych zasad prawnych dla powyższej materii skutkuje chaosem i niską jakością estetyczną przestrzeni publicznej - napisano w dokumencie, który przedłożony będzie radzie miasta.

Jakie mogą być zmiany?

Stan prawny do 11 września 2015 r. dawał możliwość regulacji zasad sytuowania reklam i urządzeń reklamowych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, jednak duża część obecnie obowiązujących planów tego nie określała, a przepisy poszczególnych aktów prawa miejscowego były w tym zakresie niejednorodne. Po wejściu w życie „ustawy krajobrazowej” nie ma możliwości określenia powyższej problematyki w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za opracowaniem projektu uchwały.

Tzw. „uchwała krajobrazowa” da realne narzędzia do: kształtowania estetyki przestrzeni publicznych, opanowania chaosu reklamowego, opanowania inflacji nielegalnej reklamy. Jej efektem będzie więc rozwiązanie problemu degradacji przestrzeni miejskiej oraz poprawa ogólnego wizerunku miasta. Proces ustawodawczy przewiduje, iż przed podjęciem tzw. „uchwały krajobrazowej” rada gminy podejmuje uchwałę o przygotowaniu przez prezydenta projektu wskazanego aktu prawa miejscowego. Skutki finansowe dla budżetu miasta: ewentualne koszty związane z przygotowaniem uchwały

- uzasadniają władze miasta.

Decyzję w tej sprawie radni podejmą 26 listopada br.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×