eOstroleka.pl
Polska,

Tusk przestraszył się protestów przeciwko ACTA?

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Premier Donald Tusk zmienił zdanie na temat ACTA.  Podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że podjął „definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy”. Nie wykluczył również „braku akceptacji” dla ACTA.

- Podzielam opinię tych, którzy twierdzili od początku, że konsultacje nie były pełne. O ile prawdą jest, że umowy międzynarodowe nie muszą podlegać konsultacjom społecznym w rozumieniu polskiego prawa, tak jak ustawy, to jednak prawdą jest, że minister Zdrojewski (...) zdecydował się jednak na konsultowanie ACTA. Ale konsultacje były niepełne, gdyż rzeczywiście środowiska reprezentujące interesy i punkty widzenia użytkowników internetu. Te środowiska nie były właściwie reprezentowane - mówił premier, utrzymując stanowisko, że konsultacje były prowadzone.

- Argumenty internautów dotyczące wstrzymania ratyfikacji ACTA są uzasadnione. Potrzebne są nowe przepisy uwzględniające rzeczywistość, którą stworzył internet - stwierdził szef rządu, zapowiadając, że wnikliwie analizowane będzie prawo krajowe.

Premier zapowiedział na poniedziałek otwartą debatę na temat umowy ACTA, w której będą mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Zaprosił do niej instytucje i organizacje, które kwestionowały sens podpisania umowy.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i Stanami Zjednoczonymi - dołącza do niego Unia Europejska. Nazwę ACTA można przetłumaczyć jako „porozumienie przeciw obrotowi podróbkami”. Dotyczy ono jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle; również w internecie.

Według części osób porozumienie otwiera drogę do monitorowania wielu legalnych treści. Niektórzy europejscy prawnicy i specjaliści zaczęli bić na alarm - ich zdaniem przyjęcie ACTA może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w internecie, a tym samym ograniczenia wolności słowa. Niektórzy mówią wprost o planowanej cenzurze internetu.

Przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu prowadzona jest ogromna akcja protestacyjna - nie tylko w internecie. W wielu polskich miastach odbyły i odbywają się manifestacje, w których łącznie przeciwko ACTA protestują setki tysięcy osób.

W sprawę zaangażowali się również politycy. PiS w ubiegłym tygodniu złożyło wniosek do marszałek Sejmu o rozpisanie referendum ws. porozumienia ACTA.


[źródło: wPolityce.pl / eOstrołęka.pl]

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×