Ostrołęka jest dziś jednym z 17 miast na mapie Polski, gdzie oficjalnie o godzinie 11:00 otwarto wystawę „Tu rodziła się Solidarność” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystym wernisażu wzięli udział świadkowie wydarzeń z sierpnia 1980 roku, uczestnicy protestów i strajków, które w tamtym okresie odbywały się również w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.
Ekspozycja „Tu rodziła się Solidarność” zorganizowana została w 40. rocznicę powstania „Solidarności”. Jest to część ogólnopolskiego cyklu, który ma utworzyć w całym kraju „Biało-czerwony szlak: „Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw, które będą prezentowane w 51 miastach całej Polski mają połączyć się 28 sierpnia w Warszawie.
W Ostrołęce wystawę zwiedzić można przy ulicy Fieldorfa Nila 15, tuż obok pomnika Armii Krajowej. Są to plansze zawierające najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem „Solidarności”, strajkami i protestami, które odbywały się latem 1980 roku i były początkiem ustrojowych zmian w naszym kraju. Ekspozycja, którą od dziś zobaczyć można w Ostrołęce prezentuje ogólnopolskie tło wydarzeń z 1980 roku oraz lokalne aspekty związane z historią Solidarności.
O tym, dlaczego twórcy wystawy zdecydowali się wyróżnić Ostrołękę organizując w naszym mieście jedną z oficjalnych inauguracji ogólnopolskiej akcji związanej z rocznicą 40-lecia powstania „Solidarności” mówił Krzysztof Kierski, specjalista ds. badań historycznych olsztyńskiego IPN-u.
Jest to miasto, które zasłużyło się w historii powojennej Polski. Ja przypomnę, że mieliście tu państwo bohaterów podziemia zbrojnego, antykomunistycznego z lat1945 – 1948, jeden z najsilniejszych okręgów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Polsce. Wasi mieszkańcy stawali też do protestów roku 1950, byli obecni na protestach w grudniu 1970 roku oraz w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca.
mówił Krzysztof Kierski.
Ostrołęka była jednym z miast, które dołączyły do fali protestów spowodowanych nieoczekiwaną podwyżką cen na produkty mięsne, którą władze PRL zdecydowały się wprowadzić od 1 lipca 1980 roku. Do akcji protestacyjnej 15 lipca dołączyły Zakłady Mięsne Ostrołęka. Takie same decyzje o przyłączeniu się do strajków podjęto także m.in. w MZK Ostrołęka, ówczesnym Przedsiębiorstwie Wojewódzkim Energii Cieplnej.
Ostrołęka ma tradycje patriotyczne, ma tradycje historyczne o zabarwieniu i charakterze antykomunistycznym i powinniście być państwo dumni, nie tylko z tego roku 80-ego– dodał Krzysztof Kierski.
W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli oprócz przedstawicieli władz samorządowych także świadkowie pamiętnych wydarzeń z 1980 roku i lokalni działacze ówczesnej i obecnej Solidarności.