W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce odbyła się prezentacja książki „Fatum”, trzeciego tomu trylogii o pograniczu pruskim. Z czytelnikami spotkał się autor trylogii Jerzy Woźniak.
Książki „Mazur”, „Cyrograf” i „Fatum” opisują wydarzenia, które rozgrywają się w pierwszej połowie XX wieku, przede wszystkim w dawnej części południowych Prus Wschodnich oraz na dawnym pograniczu. Niektóre epizody zawarte w powieściach dotyczą takich miejsc jak Szczytno, Wielbark, Rozogi, Chorzele, Przasnysz.
Książki Jerzego Woźniaka to powieści historyczne. - Prawda historyczna czy fikcja? Postaci są fikcyjne, natomiast użyłem takiego zabiegu, że wchodzą w narrację z postaciami historycznymi. Tymi wielkimi postaciami z lat 20. i 30., ale przede wszystkim zależało mi na wydobyciu z mroków historii ludzi, którzy byli związani ze Szczytnem, Pasymiem, Nidzicą. O nich nikt już nie pamięta, a odegrali istotną rolę w historii na tamtym terenie - wskazywał Woźniak podczas spotkania w Ostrołęce.
Jedna z książek, "Mazur", została wydana także w języku niemieckim. Miało to swój cel... Autor wskazywał: - Przyjęto ją z wielką radością, bardzo im się podobało (...) Poszło to na rynek niemiecki w niecałym tysiącu egzemplarzach. Dla mnie to radość, satysfakcja, że Niemcy mogli się z tą historią zapoznać.
Jerzy Woźniak to historyk, archiwista, działacz społeczny i autor książek. Był działaczem podziemia (Konfederacja Polski Niepodległej), pracował w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Obecnie pracuje w archiwum Poczty Polskiej.