eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trylogia o pograniczu pruskim. Spotkanie z Jerzym Woźniakiem [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6189
REKLAMA

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce odbyła się prezentacja książki „Fatum”, trzeciego tomu trylogii o pograniczu pruskim. Z czytelnikami spotkał się autor trylogii Jerzy Woźniak.

Książki „Mazur”, „Cyrograf” i „Fatum” opisują wydarzenia, które rozgrywają się w pierwszej połowie XX wieku, przede wszystkim w dawnej części południowych Prus Wschodnich oraz na dawnym pograniczu. Niektóre epizody zawarte w powieściach dotyczą takich miejsc jak Szczytno, Wielbark, Rozogi, Chorzele, Przasnysz.

Książki Jerzego Woźniaka to powieści historyczne. - Prawda historyczna czy fikcja? Postaci są fikcyjne, natomiast użyłem takiego zabiegu, że wchodzą w narrację z postaciami historycznymi. Tymi wielkimi postaciami z lat 20. i 30., ale przede wszystkim zależało mi na wydobyciu z mroków historii ludzi, którzy byli związani ze Szczytnem, Pasymiem, Nidzicą. O nich nikt już nie pamięta, a odegrali istotną rolę w historii na tamtym terenie - wskazywał Woźniak podczas spotkania w Ostrołęce.

Jedna z książek, "Mazur", została wydana także w języku niemieckim. Miało to swój cel... Autor wskazywał: - Przyjęto ją z wielką radością, bardzo im się podobało (...) Poszło to na rynek niemiecki w niecałym tysiącu egzemplarzach. Dla mnie to radość, satysfakcja, że Niemcy mogli się z tą historią zapoznać.


Jerzy Woźniak to historyk, archiwista, działacz społeczny i autor książek. Był działaczem podziemia (Konfederacja Polski Niepodległej), pracował w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Obecnie pracuje w archiwum Poczty Polskiej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×