eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trwają konsultacje społeczne ws. zmiany granic Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Za nami dwa spotkania konsultacyjne w sprawie zmiany granic Ostrołęki. Mieszkańcy naszego miasta w ankietach wypowiadają się czy są za przyłączeniem do Ostrołęki sołectw Nowa Wieś Wschodnia, Goworki i Ławy. Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną na każdym osiedlu, a jest to jeden z pierwszych kroków do finalnego efektu.

Konsultacje społeczne to cykliczne spotkania na każdym osiedlu, na których mieszkańcy wyrażają swoją opinię dotyczącą przyłączenia części gminy Rzekuń do Ostrołęki. Wczoraj takie spotkanie odbyło się w Klubie Lokator na os. Dzieci Polskich. Działania samorządu Ostrołęki w tej sprawie wyjaśniali przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha. Ten ostatni wyjaśnił skąd pomysł poszerzenia granic Ostrołęki.

- Przez ostatnie lata granice Ostrołęki nie były zmieniane poza jakimiś drobnymi technicznymi zmianami. Ta zmiana, przed którą teraz stoimy, przeprowadzana jest na wniosek mieszkańców gminy Rzekuń zamieszkujących osiedle Leśniewo, częściowo Goworki i częściowo Nowa Wieś Wschodnia. Bliżej im do Ostrołęki niż do ośrodka gminnego, do miejscowości Rzekuń. Oni mówili o tym już wcześniej, kilkanaście lat temu, teraz ponownie do tego wracają - mówił wiceprezydent Płocha. - Ostrołęka jest ośrodkiem ponadlokalnym i gdy jest się takim ośrodkiem to w pewnym momencie robi się ciasno, te granice się poszerza, co pokazują przykłady innych aglomeracji. Nie wystarcza terenów pod budownictwo mieszkaniowe, przedsiębiorstwa, działalność edukacyjną i wszelkiego rodzaju usługi, podobnie jest w Ostrołęce. Mówimy o terenie, na którym ma znajdować się elektrownia, w sposób naturalny jest to teren związany z miastem Ostrołęką - wyjaśnił.

Oczywiście wśród mieszkańców gminy Rzekuń nie brakuje głosów sprzeciwu, mówiących o "zagarnięciu" terenu tylko i wyłącznie w związku z planowaną budową bloku elektrowni. To również skomentował wiceprezydent Grzegorz Płocha.

- Mówi się o tym, że działanie nie jest związane z przejęciem terenu elektrowni, ale z tym, że tak duży zakład pracy będzie generował podatki do kasy miasta czy gminy. Nie będą to małe podatki, więc byłaby duża wartość dodana w przyszłości, gdyby elektrownia stała na terenie miasta Ostrołęki. W żaden sposób nie zabieramy nic Rzekuniowi, bo starania o powstanie elektrowni czy też pierwsza elektrownia są na terenie miasta, elektrownia C jest kontynuacją całego projektu. Myślę, że będą propozycje, by w przyszłości razem z gminą Rzekuń podzielić się wpływami z podatków w sensownych proporcjach - zakończył.

Jak wygląda procedura zmiany granic miasta? Konsultacje są jej pierwszym krokiem, mieszkańcy wyrażają swoją opinię w ankietach, dokumenty następnie są przesyłane wraz z uzasadnieniem do wojewody mazowieckiego. Z kolei wojewoda pyta o zdanie Radę Gminy Rzekuń, a ostateczną decyzję podejmuje minister właściwy tej sprawie.

W spotkaniach konsultacyjnych na osiedlach Centrum i Dzieci Polskich udział wzięło kilkadziesiąt osób. Najbliższe konsultacje przeprowadzone zostaną na osiedlach Leśne i Łęczysk. Szczegółowy program spotkań znajdziesz w załączniku.   (26,82 KB)

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×