Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że projekt „Budowa ścieżki ekologiczno-dydaktycznej w rezerwacie Torfowisko Serafin” został wybrany do dofinansowania. Z wnioskiem o jego dofinansowanie wystąpił Powiat Ostrołęcki. Chodzi o niebagatelną kwotę – prawie 3 mln 700 tys. zł.
Wniosek został złożony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
To doskonała wiadomość. Wartość całej inwestycji to ponad cztery miliony złotych, a dofinansowanie wyniesie 85 procent tej kwoty, dokładnie jest to 3 697 500 zł. Pozostałe 15 procent będzie pochodzić z budżetu Powiatu Ostrołęckiego.
- wyjaśnia starosta ostrołęcki Piotr Liżewski.
Zaplanowana ścieżka będzie przebiegać po śladzie istniejącej obecnie na tym terenie kładki. Inwestycja będzie realizowana na działkach należących do Skarbu Państwa. Odcinek boczny kładki zostanie skrócony tak, aby nie przebiegał przez działki prywatne. Kładka piesza z obustronnymi barierkami będzie ograniczała możliwość zejścia na teren rezerwatu. Podesty dydaktyczne wyposażone zostaną w ławki i kosze. Na podestach oraz na kładce zamontowane zostaną tablice edukacyjno-dydaktyczne.
Co warte podkreślenia, prace będą odbywać się w okresie jesienno-zimowym, przy użyciu narzędzi podręcznych i niewielkiego sprzętu zapewniającego możliwie minimalną ingerencję w chronione zasoby przyrodnicze.
Oprócz budowy ścieżki edukacyjno-dydaktycznej projekt przewiduje prowadzenie działań ochronnych na obszarze Natura 2000 dla siedliska przyrodniczego torfowisk przejściowych i trzęsawisk, lipiennika Loesela Liparis loeselii oraz haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
Nowy Zarząd Powiatu Ostrołęckiego dąży do lepszego wykorzystania potencjału turystycznego rezerwatu Torfowisko Serafin. Jeszcze kilka lat temu po terenie rezerwatu można było poruszać się drewnianą kładką o długości kilkuset metrów. Po roku 2000, dzięki staraniom Nadleśnictwa Myszyniec, powstał również zbiornik przeciwpożarowy o powierzchni ponad 1,6 hektara, który – wraz z wiatami oraz inną niezbędną infrastrukturą – stworzył niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce. Atrakcja ta, uzupełniona była o tablice informacyjne związane z cennymi przyrodniczo gatunkami występującej tu fauny i flory. Całość uzupełniała wieża widokowa. Obecnie po kładce i wieży nie pozostało praktycznie nic. Czas zrobił swoje.
- mówi radny i członek Zarządu Powiatu Andrzej Szymczyk.