Zimowe warunki atmosferyczne stwarzają na drogach dodatkowe, często bagatelizowane zagrożenie - spadające tafle lodu z dachów ciężarówek. Problem ten, szczególnie dotkliwy przy zmiennych temperaturach, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. O czym przekonaliśmy się w naszym regionie.
Lód spadający z ciężarówek: śmiertelne zagrożenie
Tragiczne konsekwencje tego zjawiska nie są tylko teoretyczne. W powiecie ostrołęckim kilka lat temu doszło do śmiertelnego wypadku, w którym 60-letni mieszkaniec stracił życie na skutek uderzenia bryłą lodu spadającą z przejeżdżającej ciężarówki. W ubiegłym tygodniu odnotowano kolejne zdarzenie drogowe spowodowane przez spadający lód z naczepy.

Znamy wstępną przyczynę śmiertelnego wypadku w Drężewie [ZDJĘCIA]
Policjanci ustalili wstępną przyczynę śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj około godziny 13.40 w Drężewie k. Ostrołęki. W wyniku zderzenia opla vectry z ciężarowym mercedesem śmierć na…
Choć zaleganie lodu na dachu ciężarówki podczas postoju nie narusza przepisów, sytuacja diametralnie zmienia się, gdy pojazd znajduje się w ruchu. Zgodnie z przepisami, każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być utrzymany w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu innych użytkowników drogi.
Konsekwencje prawne takich zdarzeń mogą być bardzo poważne. O ile drobne incydenty mogą kończyć się mandatem, to w przypadku wypadków z ofiarami śmiertelnymi kierowcy grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Przy zdarzeniach bez ofiar śmiertelnych kara może sięgać 3 lat więzienia.
Mimo że ubezpieczyciele pokrywają szkody materialne powstałe w wyniku takich zdarzeń, nie zwalnia to kierowców z odpowiedzialności karnej. Eksperci podkreślają, że regularne sprawdzanie stanu dachu pojazdu i usuwanie zalegającego lodu to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim odpowiedzialność za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego.
Problem ten nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym, gdy zmienne temperatury sprzyjają formowaniu się niebezpiecznych tafli lodu. Drgania podczas jazdy z wysoką prędkością mogą w każdej chwili spowodować zsunięcie się lodowej pokrywy, stwarzając śmiertelne zagrożenie dla innych kierowców i pasażerów.