eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Tegoroczne Dionizje i konkurs literacki za nami [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

W dniach 4 – 6 sierpnia br. odbyły się Dionizje i Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego. Imprezy te o zasięgu ogólnopolskim są ze sobą ściśle powiązane. Dionizje to impreza trzydniowa realizowana od 2014 r., będąca uroczystym podsumowaniem Konkursu. Jest ona dedykowana pamięci Dionizego Maliszewskiego – znakomitego poety polskiego, związanego z Ostrołęką, propagatora kurpiowskiej kultury ludowej i opiekuna młodych poetów.

Warsztaty literackie rozpoczęły się 4 sierpnia o godz. 14.00 w Klubie przy Studziennej. Drugiego dnia czyli w sobotę 5 sierpnia uczestnicy wyjechali do Czarni, gdzie w zagrodzie agroturystycznej odbył się dalszy ciąg warsztatów oraz pisanie ekfraz do obrazów namalowanych przez malarzy – uczestników Pleneru Malarsko-Literackiego. Był również czas na integrację środowiska literackiego oraz prezentację, szczególnie gościom z Polski, dorobku kulturowego Kurpi (muzyki, pieśni, gwary, wycinanek, potraw regionalnych).

Ponadto literaci podczas warsztatów zapoznali się z wybranymi  pieśniami kurpiowskimi jako motywem do tworzenia własnych utworów, inspirowanych Kurpiami. W niedzielę poeci pracowali na Fortach Bema czyli w Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. W warsztatach uczestniczyło 35 osób: laureaci Konkursu, literaci z Ostrołęki, Myszyńca, Wykrotu i Obierwi oraz zaproszeni poeci z Warszawy (5 osób).  Udział w warsztatach osób spoza naszego środowiska (np. z Warszawy) jest formą konfrontacji dla poetów, wyjścia z „pancerza prowincji”, otwarcia się i poznania swoich możliwości i uwierzenia w swoje zdolności. Warsztaty prowadził dr Karol Maliszewski – ceniony krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczyste Podsumowanie  Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego odbyło się w piątek 4 sierpnia w godzinach wieczornych w Czytelni MBP. Była to jubileuszowa dwudziesta piąta edycja Konkursu. W programie Wieczoru zaplanowano: ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród laureatom, autoprezentacje laureatów, prezentacja medialna o laureatach dwudziestu pięciu edycji oraz informacja o patronie Konkursu. Uroczysty nastrój Wieczoru podkreślił wspaniały koncert muzyczno-wokalny Mateusza Cwalińskiego.

Przewodniczącym Komisji konkursowej był dr Karol Maliszewski, w komisji pracowali również dr Karol Samsel i Sabina Malinowska. W Konkursie wzięło udział 64 osoby, w tym 17 osób z naszego regionu.

Nagrodzone utwory opublikowane zostały w specjalnym tomiku, wydanym przez organizatorów oraz w Przydrożach. Ostrołęckim Roczniku Literackim.

Konkurs jest już znanym i cenionym  Konkursem w różnych środowiskach literackich w Polsce. Jest on również wspaniałą promocją naszego regionu i jego dorobku kulturalnego.  W wielu regionach Polski Ostrołęka i Dionizy Maliszewski  kojarzeni są poprzez konkurs. Stwarza on młodym twórcom z regionu szansę na zaistnienie na literackiej scenie, konfrontacji na forum ogólnopolskim, umożliwia debiut literacki poprzez druk  swoich utworów w prasie ogólnopolskiej, w almanachach, na portalach literackich czy też poprzez zaproszenie do udziału w wydarzeniach literackich w innych regionach kraju.

LAUREACI KONKURSU 20017

Nagrody główne:

Karol Graczyk z Torunia woj. kujawsko-pomorskie /godło: Czeski kadr/
Klaudia Chudowolska z Warszawy woj. mazowieckie /godło: Edward Ludian/
Weronika Wykrota z Wrocławia woj. dolnośląskie /godło: Grafieniki
Paulina Pidzik z Krakowa woj. małopolskie /godło: Żywica/
Marcin Jurzysta z Torunia woj. kujawsko-pomorskie /godło: Dale Cooper/
Nagrody rzeczowe i wyróżnienia w formie publikacji:

Monika Dębowska z Ostrołęki woj. mazowieckie /godło: Czekiki/
Ewa Frączek z Warszawy woj. mazowieckie /godło: Pianka z owocowego piwa/
Marcelina Kozłowska z Sanoka woj. podkarpackie /godło: Kilimanjaro/
Mariusz S. Kusion z Bielska-Białej woj. śląskie /godło: Dysfunkcja/
Natalia Madrak z Obierwi woj. mazowieckie /godło: Carrick/
Natalia Modzelewska z Ostrołęki woj. mazowieckie /godło: Bloodredrose/
Dominik Sobol z Warszawy woj. mazowieckie

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×