W tym roku mija 50 lat od momentu, gdy Ostrołęka świętowała swój okrągły jubileusz 600-lecia. Był to czas wyjątkowych uroczystości. Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się kilkoma fotografiami z ulicznego korowodu, a o rozmachu uroczystości z 1973 r. świadczą także wspomnienia dr Jerzego Kijowskiego zawarte w książce "Dzieje Ostrołęki".
W maju 1973 roku świętowano z wielką pompą obchody 600-lecia Miasta Ostrołęki. Przez ulice Ostrołęki przedefilował potężny pochód mieszkańców miasta, w którym niebagatelną rolę odegrała młodzież i nauczyciele z liceum. Uroczystościom towarzyszyła pamiątkowa plakieta, którą pokazał kiedyś Goniec Ostrołęcki:
Jak pisał dr Jerzy Kijowski w "Dziejach Ostrołęki", przygotowania do uroczystości 600-lecia miasta rozpoczęły się już dwa lata przed planowanym wydarzeniem, a na czele komitetu stanął Edmund Mołek. Ostrołęka została wówczas upamiętniona na cały świat poprzez nadanie imienia jednemu ze statków wodowanych w Stoczni Szczecińskiej imienia właśnie "Ostrołęka".
- Podniesienie bandery odbyło się w Gdyni, 8 września 1973 r., z udziałem władz ostrołęckich i matki chrzestnej (Genowefa Mielnicka z Ostrołęckich Zakładów Celulozowo-Papierniczych). Delegacje władz miejskich i OZCP wielokrotnie gościły na pokładzie M/S Ostrołęka, marynarze odwiedzali Ostrołękę. Z rejsów przysyłali widokówki i listy. W Urzędzie Miejskim prowadzono kronikę statku. Niestety, kontakty wkrótce się urwały i nie zostały przywrócone - pisał dr Kijowski.
Statek pływał od 1973 do 1998 roku, następnie sprzedano go do małego państewka Saint Vincent i Grenadyny, gdzie nadano mu imię "Salwah". W kwietniu 2000 r. statek trafił na złom w Indiach.
W ramach 600-lecia Ostrołęki nastąpiła powszechna mobilizacja różnych środowisk. Porządkowano miasto, które zmieniło swoje oblicze. Wydano medal, jaki wręczano zasłużonym osobom. Na zdjęciach w poniższej galerii widać auto z transparentem "600 MW na 600-lecie". To efekt budowy Elektrowni B, która prowadzona była w bardzo szybkim tempie, a wszystkie trzy bloki oddano w 1972 r., dzięki czemu wspomniane hasło zostało zrealizwane. W "Dziejach Ostrołęki" wspomniano, że było to "osiągnięcie rekordowe w skali Polski".
25 maja 1973 r. odsłonięty został pomnik upamiętniający walki czwartaków, który znajduje się przy sanktuarium św. Antoniego. Dr Kijowski w swojej książce wspominał, że tego samego dnia nad Narwią zapłonęło ognisko, przy którym zasiadło 500 harcerzy. Dzień później, 26 maja 1973 r., odbyła się defilada ulicami miasta. Wystąpiły zespoły regionalne z Polski (górale z Żywca) i Węgier (z Debreczyna). Tego samego dnia na placu Bema odsłonięto pomnik generała, który do dziś jest jedną z wizytówek miasta.
27 maja odbył się z kolei korowód historyczny. Właśnie z tego wydarzenia trzy wyjątkowe fotografie nadesłała nam pani Urszula. - Parada Królowej Bony, ja też tam jestem... - napisała. - Na zdjęciu widać budynek biblioteki publicznej, trasa biegła do liceum ostrołęckiego - dodała. Dziękujemy pani Urszuli za zdjęcia!
Dr Kijowski pisał, że korowód obejmował najważniejsze wydarzenia w historii Ostrołęki, wyruszył z placu przed Szkołą Podstawową nr 6, ulicami Sienkiewicza, Kilińskiego, placem Bema, Głowackiego i Bogusławskiego.
Jak będzie wyglądać 650-lecie Ostrołęki?
W tym roku przypada 650-lecie Miasta Ostrołęki. Z tej okazji 12 maja 2023 r. odbędzie się parada uliczna, w dniach 19-20 maja planowane są koncerty z okazji dni miasta, w planach jest również piknik historyczny czy wiele inicjatyw przygotowanych przez stowarzyszenia. O wstępnych planach obchodów przeczytacie tutaj.