Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przypomniał postać Tadeusza Sokolnickiego "Cygana" - związanego z naszym regionem bohatera podziemia antykomunistycznego.
Tadeusz Sokolnicki „Cygan” urodził się w 1930 r. we wsi Chełchy Iłowe. Ukończył gimnazjum w Karniewie. Od 1946 roku w domu Sokolnickich czsto bywali żołnierze antykomunistycznego NZW.
W maju 1949 r. Sokolnicki dołączył do NZW. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wspomina: - Tę decyzję podjął 19.05.1949 roku. Przyjął pseudonim „Cygan”. Przysięgę złożył w rodzinnym domu. Był wieczór, kiedy go opuścił. Już nigdy do niego nie wrócił.
31.05.1949 roku w lasach w rejonie wsi Mamino i Zabiele Wielkie, na pograniczu powiatów Maków Mazowiecki i Ostrołęka, funkcjonariusze komunistycznego UB Ostrołęka, po informacjach od zdrajców, ruszyli na bitwę przeciwko partyzntom. Na patyzanckiej koncentracji miało stawi się ok. 40 osób, w tym "Cygan". Niestety, pięcioosobowy patrol, w którym był, trafił na obławę. "Cygan" poległ, a jego kolegów spotkał niezwykle tragiczny los. Ranni, zostali zamęczeni przez ubeckich oprawców nieludzkimi torturami.