Samorządowcy z naszego regionu wydają zarządzenia porządkujące formalnie ewentualną dystrybucję tabletek z jodkiem potasu, jakie mogą być wydawane mieszkańcom w przypadku, gdyby doszło do zagrożenia radiacyjnego. Choć rząd uspokaja, że na razie zagrożenie nie występuje, procedury na jego wypadek są przygotowywane.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że kierownictwo resortu zdecydowało o rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu w ramach działań wyprzedzających, na wypadek zagrożenia radiacyjnego ze strony Rosji. Minister wskazał, że skażenie radiacyjne jest bardzo mało prawdopodobne, "ale na wszelki wypadek odpowiedzialna władza i państwowe instytucje muszą się szykować na takie scenariusze".
- W każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu. Zabezpieczona jest ilość dla wszystkich obywateli - wskazał Poboży. Tabletki trafiają do samorządów, ale na razie nie do obywateli, gdyż zagrożenie obecnie nie występuje, a zażywając tabletkę bez potrzeby, można sobie zaszkodzić.
MSWiA informuje, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Wójtowie wydają zarządzenia ws. tabletek z jodkiem potasu
Również samorządy z naszego regionu przygotowują się na ewentualne zagrożenie. Samorządowcy wydają zarządzenia, porządkując kwestie dystrybucji tabletek.
28 września 2022 r. wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak wydał zarządzenie w sprawie organizacji systemu dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem w postaci tabletek jodku potasu na wypadek zdarzenia radiacyjnego na terenie gminy Rzekuń. Określono sposób dystrybucji i wydawania preparatu jodowego na terenie gminy w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Na terenie gminy Rzekuń wyznaczono 7 punktów wydawania preparatów. To szkoły w Rzekuniu (2 punkty), Dzbeninie, Borawem, Ołdakach, Drwęczy i Laskowcu. Koordynację działań w zakresie dystrybucji i wydawania preparatu jodowego powierzono pracownikowi merytorycznemu Urzędu Gminy ds. obrony cywilnej. Koordynacja działań porządkowych należeć będzie do OSP.
Zarządzenie w sprawie organizacji dystrybucji preparatów stabilnego jodu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego wydał także wójt gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski. Określono w nim sposób współdziałania w zakresie dystrybucji preparatu jodowego na terenie gminy w oparciu o przygotowany plan.
- Do koordynacji planowania oraz aktualizacji danych dotyczących liczby ludności gminy z podziałem na grupy ryzyka oraz punktów wydawania tabletek jodowych wyznaczam inspektora ds. obronnych, ochrony przeciwpożarowej, leśnictwa i łowiectwa - wskazał wójt.
Procedury są dopełniane. Oby na tym poprzestano
Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu do samorządów nastąpiła - jak poinformował rząd - "w związku z informacjami dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie będzie potrzeby dystrybucji tabletek do mieszkańców, a skończy się jedynie na proceduralnych kwestiach uporządkowanych w zarządzeniach samorządowców.