Poczta Polska rozpoczęła wystawę prezentującą dotychczasowe wydawnictwa filatelistyczne, związane z postaciami „Niezłomnych”, którą będzie można zobaczyć w kilku miejscach w kraju. Docelowo trafi ona do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający postać Józefa Franczaka ps. „Laluś” – partyzanta podziemia niepodległościowego, który przez 18 lat wymykał się komunistom. Oprócz znaczka do obiegu trafia również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu). Grafika na kopercie przedstawia zdjęcie Józefa Franczaka w gronie dowódców patroli oddziału „Uskoka” podczas narady. Od lewej: Stanisław Kuchciewicz „Wiktor”, Julian Kowalczyk „Cichy”, Józef Franczak „Laluś”, Walenty Waśkowicz „Strzała”. Fotografia zrobiona w maju 1948 roku pochodzi z Archiwum IPN. Kompozycję graficzną uzupełnia należący do sierżanta Franczaka medalik z łańcuszkiem, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Emisja znaczka z wizerunkiem „Lalusia” powstała dzięki zaangażowaniu i życzliwości Marka Franczaka – syna sierżanta Józefa Franczaka.
Marek Franczak, s. żołnierza niezłomnego Józefa Franczaka
Tegoroczna emisja jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2016 roku serii znaczków, która przypomina sylwetki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Pierwszy walor z cyklu „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” poświęcony był majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”. W roku 2019 spółka wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. W 2021 roku na walorze znalazła się postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Temat uzupełniają też znaczki z serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z 2017 roku, z ryngrafami por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony”, st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój”, z roku 2018 z ryngrafami rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold” i Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz z 2020 roku z ryngrafami ks. kpt. Władysława Gurgacza ps. „Sem” i por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych”. Poza obiema seriami w 2017 roku ukazał się znaczek z Franciszkiem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”.
Ruszyła też wystawa wszystkich tych wydawnictw filatelistycznych, związanych z postaciami „Niezłomnych”, jakie wprowadziła do obiegu Poczta Polska. Wystawę ujrzeć można w kilku większych Urzędach Pocztowych na terenie Polski:
- 1-13 marca – Izba Pamięci „Strzelecka 8” w Warszawie
- 16-27 marca – Urząd Pocztowy Bydgoszcz 1
- 30 marca – 10 kwietnia – Urząd Pocztowy Gorzów 1
- 13-24 kwietnia – Urząd Pocztowy Szczecin 1
Docelowym miejscem prezentacji wystawy będzie jej ekspozycja od 4 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.