Do rady miasta wpłynęła - i to dwukrotnie - petycja w sprawie nielegalnej migracji. "Wzywamy samorządowy organ stanowiący do przyjęcia uchwały kierunkowej zobowiązującej samorządową władzę wykonawczą do użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie miasta jakichkolwiek ośrodków dla nielegalnych imigrantów" - napisali jej autorzy. Rada miasta petycję, jaką złożyło lokalne środowisko Konfederacji, dwukrotnie pozostawiła bez rozpatrzenia.
Autor petycji - jak zapewnił - "w imieniu własnym oraz w imieniu mieszkańców, którzy zwrócili się do mnie o interwencję", złożył do Rady Miasta Ostrołęka petycję. Miała ona na celu, jak stwierdził autor, "podjęcie działań w zakresie zapobieżenia tworzenia na terenie miasta ośrodków dla nielegalnych imigrantów, czy to w ramach przyjmowania imigrantów na mocy tzw. Paktu Migracyjnego przyjętego przez organy uchwałodawcze Unii Europejskiej czy wszelkiego innego rodzaju umów międzynarodowych albo krajowego prawodawstwa".
- By osiągnąć ten cel, wzywamy samorządowy organ stanowiący do przyjęcia uchwały kierunkowej zobowiązującej samorządową władzę wykonawczą do użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie miasta jakichkolwiek ośrodków dla nielegalnych imigrantów - wskazał.
Jest też uzasadnienie do tej petycji. Autor wskazuje w niej, że:
Wobec rosnącego zagrożenia ze strony masowej, niekontrolowanej, nielegalnej imigracji, która jest wykorzystywana przez wrogie nam państwa do destabilizacji sytuacji w naszym kraju, a także wobec wzmożonej działalności organizacji i osób, często finansowanych z zagranicy, a mających na celu szkalowanie polskich służb pilnujących naszych granic, przy jednoczesnym szerzeniu propagandy jakoby wśród nielegalnych imigrantów dominowali pokojowo nastawieni przybysze, szukający schronienia przed prześladowaniem w ich rodzimych krajach — pragniemy wyrazić głębokie poparcie i zaufanie, jakim wśród nas, zwykłych Polaków, cieszą się osoby narażające swoje zdrowie i życie w obronie naszej ojczyzny, a także wezwać naszych lokalnych przedstawicieli samorządowych do podjęcia działań mających na celu zapobieżenie jakimkolwiek próbom organów centralnych utworzenia na naszym terenie ośrodków dla imigrantów. Jesteśmy przekonani, że obcość kulturowa i cywilizacyjna imigrantów połączona często z głęboką pogardą dla naszych wartości nieuchronnie zachwieje życiem naszej lokalnej wspólnoty. Przykładów patologicznych dla życia społecznego konsekwencji masowego przyjmowania imigrantów i tworzenia ich skupisk dostarczają nam takie kraje jak Niemcy, Francja, Szwecja, czy Wielka Brytania.
- Nie chcemy powielać ich błędów! - czytamy w petycji, gdzie napisano również: "Naszą propozycję działania kierujemy do lokalnych polityków, którzy powinni służyć dobru lokalnej społeczności i niejako przewidywać przyszłe niebezpieczeństwa, by podjąć działania wyprzedzające".
Mimo, iż w petycji domagano się jej odczytania na sesji, a także przyjęcia uchwały kierunkowej "zobowiązującej samorządową władzę wykonawczą do użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie miasta jakichkolwiek ośrodków dla imigrantów", to jednak autor petycji nic nie wskórał.

Konfederacja mówi "nie" ośrodkowi dla migrantów w Ostrołęce
Przedstawiciele Konfederacji złożyli petycję do prezydenta miasta Pawła Niewiadomskiego sprzeciwiającą się tworzeniu ośrodka dla migrantów na terenie Ostrołęki.…
Za pierwszym razem rada miasta pozostawiła petycję bez rozpatrzenia, gdyż jej zdaniem nie spełniała ona wymogów formalnych, tj. nie wskazano w niej miejsca zamieszkania każdego z podmiotów. Za drugim razem stwierdzono, że to "ponowna petycja" w sprawie, która była już przedmiotem petycji i... również pozostawiono ją bez rozpatrzenia.
Temat nielegalnej migracji w ostatnich miesiącach podnoszony jest szczególnie mocno. W Ostrołęce ma powstać Centrum Integracji Cudzoziemców, choć jego twórcy zapewniają, że będzie to jedynie punkt informacyjno-konsultacyjny.