Od stycznia rozpocznie się rozbiórka elektrowni Ostrołęka A, która powstała w latach 50. XX wieku - poinformował wiceprezes elektrowni Paweł Ciećko. Był to pierwszy powojenny zakład przemysłowy w Ostrołęce.
Paweł Poncyljusz był pierwszoplanową postacią podczas piątkowych obrad sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w sprawie sytuacji w elektrowni Ostrołęka. Ostro krytykował przerwaną budowę Ostrołęki C.
- Czy nie jest tak, że po wędrówce po krainie absurdu i bezmyślnego prężenia muskułów rząd PiS wróci do budowy bloku gazowego 200-300 megawatów w Ostrołęce na bazie zamkniętej elektrociepłowni A w Ostrołęce, którą odziedziczył po rządach poprzedników? - pytałpolityk KO.
Skoro padło pytanie, to postanowił odpowiedzieć na nie wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Z domieszką humoru...
Zwracam uwagę, że przy całej sympatii do naszych poprzedników i nawet chęci kontynuowania tych projektów, to elektrownia A to raczej wczesny Gomułka, a nie rządy Platformy i PSL. Jeśli mamy się do czegokolwiek odwoływać w czasie waszych rządów, to do tego, że w 2009 roku chcieliście budować elektrownię Ostrołęka C opartą o węgiel, w 2012 roku te prace zatrzymaliście, zostawiając ten projekt bez realizacji. Do tego możemy się odwoływać z czasów rządów PO-PSL
- przypomniał.
Wiceprezes elektrowni Ostrołęka Paweł Ciećko powiedział z kolei, że od przyszłego miesiąca rozpocznie się rozbiórka elektrowni A.
Elektrownia A będzie rozbierana od stycznia 2021 roku, podpisałem umowę na rozbiórkę. Firma została wyłoniona w drodze przetargu, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Ta elektrownia jest z 1953 roku, czyli pamięta nie tylko czasy nieboszczki komuny, ale i chyba jeszcze Stalina. Śmierć Stalina na pewno ją zastała
- przyznał.
W 1953 roku rozpoczęła się budowa elektrociepłowni w Ostrołęce. Pierwszy kocioł parowy typu OP-100 oraz pierwszy turbozespół „Stal” o mocy 14 MW oddano do użytku trzy lata później. Po kolejnych rozbudowach, w 1958 roku Elektrociepłownia Ostrołęka dysponowała mocą 80,5 MW. Niecałe 10 lat później osiągnęła już 121,5 MW. Był to pierwszy powojenny zakład przemysłowy w tym mieście, który dał początek rozwojowi przemysłu na Kurpiowszczyźnie.
(za energaostroleka.pl)