eOstroleka.pl
Polska,

Sztab doradców ZUS będzie pomagał przyszłym emerytom w składaniu wniosków

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Szykuje się szturm przyszłych emerytów na placówki ZUS. Według analiz ilość złożonych wniosków może po 1 października wzrosnąć o ponad 30%. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje sztab doradców emerytalnych, którzy będą pomagać w składaniu wniosków.

1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się w związku z tym na przyjęcie większej liczby wniosków. Jak dużo może ich być? ZUS przeprowadził stosowne analizy, w tym prognozę wpływu wniosków emerytalno-rentowych w 5-letniej perspektywie (lata 2017-2021). Wynika z niej, że największy wzrost obciążenia Zakładu odnotowany zostanie właśnie w 2017 roku. Prognozowany wpływ dodatkowych wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych (dla osób pobierających już świadczenie z ZUS) wynikających z obniżenia wieku emerytalnego w IV kw. 2017 r. wyniesie około 331,3 tys. W kolejnych latach ich liczba będzie stopniowo malała i wyniesie: 148 tys. w 2018 roku, 90 tys. w 2019 roku, 92 tys. w 2020 roku i 54 tys. w 2021 roku.

- Oceniamy, że płocki oddział ZUS, który obsługuje teren północnego Mazowsza, przyjmie w IV kwartale około 7,5 tys. dodatkowych wniosków o emeryturę. To aż 31% więcej niż średni wpływ wszystkich wniosków obserwowany w kwartałach poprzedniego roku. Do tych obliczeń przyjęto, że struktura wniosków związanych z ustawą wiekową będzie podobna do obecnej proporcji wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W jaki sposób ZUS przygotowuje się do obsługi dodatkowej liczby klientów i spraw? Zakład szkoli właśnie część swoich pracowników, którzy od czerwca stworzą sieć tzw. doradców emerytalnych. Będą to osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu emerytur. Doradcy pomogą klientom ZUS w wypełnieniu dokumentów oraz poprowadzą krok po kroku przez formalności. To jednak nie wszystko.

- Doradcy zostaną wyposażeni w specjalne kalkulatory emerytalne. Klient, który przyjdzie do placówki ZUS, dowie się ile w przybliżeniu wyniesie jego świadczenie w zależności od momentu faktycznego przejścia na emeryturę. Innymi słowy przedstawimy zainteresowanemu symulację tego ile otrzyma teraz, a ile jeśli odłoży w czasie decyzję o przejściu na emeryturę np. o kwartał lub rok. Wybór odpowiedniego momentu zawsze należy oczywiście do nas, jednak warto najpierw zorientować się w swojej sytuacji. Sprawdzimy także, czy przyszły emeryt ma już wyliczony kapitał początkowy. To bardzo ważne, ponieważ wpływa to na wysokość świadczenia. Warto jak najszybciej zadbać o dopełnienie tej formalności. Wtedy wyliczony kapitał będzie spokojnie oczekiwał na podjęcie przez nas decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej – dodaje rzecznik.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×