Znasz filmy o superbohaterach? Pamiętasz jak swoimi nadprzyrodzonymi mocami ratowali ludzi? Na świecie są tysiące Pacjentów chorujących na nowotwory krwi i czekających na swoich superbohaterów Każdy z nas może być ich superbohaterem. Wystarczy zostać potencjalnym Dawcą szpiku.
W weekend od 6 do 8 października 2023 r. Fundacja DKMS oraz lokalna grupa inicjatywna organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcję zainicjowała rodzina i przyjaciele 7-letniego Kacperka Butlera z Laskowca koło Ostrołęki, który choruje na anemię aplastyczną i czeka na przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.
Dziś w Urzędzie Miasta Ostrołęki odbyła się konferencja w tej sprawie, w której uczestniczyli:
- Emilia Tomczak - mieszkanka Ostrołęki, która jest po przeszczepieniu szpiku od Dawcy niespokrewnionego
- Andrzej Chrostowski - mieszkaniec Ostrołęki, Dawca faktyczny, który uratował życie Pacjenta chorującego na nowotwór krwi
- Łukasz Kulik - Prezydent Miasta, gospodarz
- Anna Dorsz - przedstawicielka Fundacji DKMS
Uczestnicy zachęcali do aktywnego udziału w akcji. Podczas konferencji Anna Dorsz przekazała dobrą wiadomość. Znalazł się dawca szpiku dla Kacpra.
Szpiknij się na Kurpiach i zostań Superbohaterem
Przeszczepienie szpiku kostnego ratujące życie
Szacuje się, że co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tylko w naszym kraju diagnozę tę słyszy rocznie ponad 13 tys. dorosłych i ponad 800 dzieci. Przeszczepienie szpiku kostnego to metoda leczenia stosowana przy ponad 200 różnych chorobach, w tym białaczek, chłoniaków, anemii aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, czy szpiczaków.
Kiedy potrzebny jest niespokrewniony Dawca szpiku?
Każdy Pacjent, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku w pierwszej kolejności szuka swojego Dawcy w rodzinie. Niestety duża część z nich nie ma zgodnego Dawcy wśród najbliższych. Szacuje się, że w Polsce ponad 600 Pacjentów rocznie musi szukać swojego „bliźniaka genetycznego”
w bazie Dawców niespokrewnionych.
Kto może zostać potencjalnym Dawcą szpiku?
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która świadomie dokona rejestracji. Musi być w ogólnie dobrym stanie zdrowia, a jeśli ma wątpliwości, czy może się zarejestrować, powinna skonsultować to w punkcie rejestracyjnym. Zarejestrować się mogą osoby pochodzenia polskiego oraz innego niż polskie, pod warunkiem, że planują pozostać w naszym kraju przez minimum 18 miesięcy od czasu rejestracji. BMI rejestrujących się nie może przekraczać 40, nie ma natomiast minimalnej wagi, która dopuszcza do rejestracji. Ponadto osoba rejestrująca się powinna dokonać rejestracji po raz pierwszy w życiu, ponieważ wszystkie rejestry na świecie współpracują ze sobą, tworząc bazę ogólnoświatową.
Kurpiowska akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.
Rodzina, przyjaciele i znajomi Kacperka i jego rodziców zaangażowali się w organizację akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Już w najbliższy weekend każdy mieszkaniec Ostrołęki i Troszyna będzie mógł zostać superbohaterem i dołączyć do bazy Dawców niespokrewnionych, dając tym samym szansę na życie Pacjentom z całego świata.
„Ty też możesz okazać wsparcie Pacjentom szukającym swojego bliźniaka genetycznego i ich rodzinom. Wystarczy rejestracja. Pamiętaj, Twoje komórki krwiotwórcze mogą uratować czyjeś życie. Podziel się nimi!” – apeluje Katarzyna, mama Kacperka.
10 minut Twojego czasu, to szansa na życie Pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku.
„Rejestracja jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić około 10 minut i odwiedzić jeden z punktów rejestracji Dawców w Ostrołęce lub w Troszynie. Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych Dawców szpiku. Jeżeli Dawca będzie zgodny z jakimś Pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania.” – wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.
Punkty rejestracyjne:
5-6 października 2023 r. czwartek, piątek godz. 12:00-16:00
OSM Piątnica Zakład produkcyjny w Ostrołęce, pomieszczenie przy SERACU 2 (rejestracja dla pracowników)
6 października 2023 r., piątek godz.
- godz. 07:30-16:00 - Szkoła Podstawowa STO w Ostrołęce, ul. Koszarowa 3
- godz. 09:00-14:00 - I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce, sala nr 2, ul. R. Traugutta 1
- od godz. 08:45 - III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce, ul. Księdza Franciszka Blachnickiego 5
- godz. 16:00-20:00 - Galeria Bursztynowa w Ostrołęce, ul. Gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 28
- godz. 16:00-20:00 - Galeria Alius w Ostrołece, ul. Gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 11
7 października 2023 r., sobota
- godz. 10:00-20:00 - Galeria Bursztynowa w Ostrołęce, ul. Gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 28
- godz. 10:00-20:00 - Galeria Alius w Ostrołece, ul. Gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 11
- godz. 10:00-15:00 - Sala Zabaw „Morska Kraina w Ostrołęce, ul. Gen. I. Prądzyńskiego 6
- godz. 14:00-17:00 - Stadion Piłkarski w Troszynie, ul. J. Słowackiego
8 października 2023 r., niedziela godz. 9:00-18:00
- Sanktuarium pw. Św. Antoniego w Ostrołęce, ul. W. Gomulickiego 1A
- Kościół Zbawiciela Świata w Ostrołęce, ul. Goworowska 49
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:
- między 18 a 55 rokiem życia,
- w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
- świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.
Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
- pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (wrzesień 2023), spośród których już ponad 12 500 osób (wrzesień 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.