Zakup roweru może okazać się niełatwym zadaniem. Najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy gravelem oraz szosą. Każdy z tych rowerów ma inne cechy i zastosowania, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie.
Rowery gravel — charakterystyka
Rowery gravel można nazwać kompromisem pomiędzy rowerami szosowymi a rowerami górskimi. Są to uniwersalne rowery, których główną zaletą jest przystosowanie do jazdy po nieutwardzonych podłożach.
Cechą charakterystyczną dla rowerów gravel są szerokie opony — ich rozmiar waha się od 35 mm aż do 50 mm szerokości. Podczas zakupu można zdecydować także o wyborze konkretnego rodzaju bieżnika, w zależności od preferencji i potrzeb użytkownika.
Rama w rowerze gravelowym charakteryzuje się przede wszystkim wydłużonym tylnym trójkątem, który zapewnia większą stabilność. Jest ona wykonana z materiałów odpornych na trudne warunki, takich jak stal, aluminium, tytan lub włókna węglowe. Materiały te charakteryzują się wytrzymałością i trwałością, a konkretny wybór uzależniony jest tylko i wyłącznie od oczekiwań kupującego.
Bardzo dużą zaletą rowerów gravelowych jest ich wielofunkcyjność. Rowery gravelowe zapewniają dobrą przyczepność na różnorodnych nawierzchniach takich jak asfalt, żwir czy błoto. Rower gravel w ofercie Sportano to idealne rozwiązanie dla miłośników długich wycieczek rowerowych.
Rowery szosowe
Rowery szosowe zostały zaprojektowane przede wszystkim do jazdy na utwardzonych drogach. Rower szosowy zwany też potocznie „kolarką” pozwala na szybkie pokonywanie długich dystansów podczas jazdy po asfalcie. Jego główną cechą charakterystyczną są wąskie opony — zazwyczaj mają one szerokość od 23 do 32 mm. Wąskie opony zapewniają mniejsze tarcie, dzięki czemu rower porusza się szybciej po gładkich nawierzchniach.
Rower szosowy posiada aerodynamiczny design, co zmniejsza opór powietrza i pozwala na szybszą jazdę. Rama w rowerze szosowym wykonana jest z lekkich materiałów takich jak aluminium lub tytan. Dzięki lekkiej ramie rower jest stabilny podczas jazdy.
Markowe rowery szosowe to idealny wybór dla osób, którym zależy na szybkości i efektywności na gładkich nawierzchniach. Świetnie sprawdzają się podczas długodystansowej jazdy po asfalcie, jednak mogą być mniej komfortowe na nieutwardzonych nawierzchniach.
Akcesoria rowerowe
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rower gravelowy, czy na rower szosowy, powinieneś zaopatrzyć się w przydatne akcesoria rowerowe. Do wygodnej i bezpiecznej jazdy przyda się z pewnością oświetlenie rowerowe, czyli lampki do roweru montowane z przodu i z tyłu. Odpowiednie oświetlenie zapewni Ci dobrą widoczność na drodze, także podczas poruszania się po niej w ciągu dnia.
Zadbaj także o bezpieczeństwo swojej głowy. W tym celu wyposaż się w kask rowerowy z odpowiednią certyfikacją. Kask powinien dobrze pasować do głowy, a jego paski przylegać do twarzy w taki sposób, aby nie powodowały dyskomfortu. Bardzo ważną cechą kasku jest także dobra cyrkulacja powietrza, która jest istotna dla komfortu jazdy.
Ubrania na rower
Ubrania na rower powinny być przede wszystkim komfortowe. Odzież do jazdy rowerowej ma bowiem wpływ zarówno na wygodę, jak i bezpieczeństwo, a także efektywność podczas jazdy rowerem. Ubrania rowerowe powinny przede wszystkim odpowiadać za termoregulację, a także odprowadzać wilgoć podczas wysiłku fizycznego.
Fundamentem ubioru każdego rowerzysty jest koszulka kolarska. Powinna być idealnie dopasowana do ciała celem zapewnienia użytkownikowi właściwego komfortu. Mogą zainteresować Cię koszulki rowerowe SILVINI dostępne w najróżniejszych wzorach i kolorach. Koszulki te zapewniają oddychalność na wysokim poziomie, a także optymalny poziom wygody noszenia.
Spodenki i spodnie przeznaczone na rower wyposażone są zazwyczaj w specjalne żelowe wkładki, które poprawiają komfort jazdy także na długich trasach. W chłodniejsze dni warto też wyposażyć się w bluzę rowerową, która chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Artykuł sponsorowany.