Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z Filią w Szczawinie przystąpiła do programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika". Organizatorem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia było Centrum Badań Kopernikańskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Szkoła w Goworowie wśród Przyjaciół Kopernika
Dodatkowo podjęte działania miały sentymentalny wymiar, gdyż dokładnie 50 lat temu szkoła otrzymała imię wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika. Rok 1973 ogłoszony był wówczas w kraju Rokiem Kopernikowskim – w 500 rocznicę urodzin astronoma. Po 50 latach wraz ze znamienitym astronomem szkoła obchodziła okrągły jubileusz, a zdobyty certyfikat stał się doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o wyjątkowym Patronie. Szkoła w Goworowie zawsze miała i ma ambicje równać do najlepszych, dlatego z dumą od lat stara się realizować maksymę wielkiego astronoma, zgodnie z którą „zadaniem wszystkich nauk szlachetnych jest odciągnąć człowieka od zła i prowadzić jego umysł ku większej doskonałości.”
W ramach realizacji programu szkoła zrealizowała wszystkie zadania obowiązkowe (lekcja z Kopernikiem, film propagujący postać i jego osiągnięcia, gra miejsca o Koperniku, organizacja obchodów związanych z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika oraz życzenia urodzinowe dla Mikołaja Kopernika) i dodatkowe (wystawa „Polacy- bohaterowie nauki”, festiwal Nauk Kopernika, wirtualna wycieczka „Szlakiem Kopernika”), a także podjęła inne inicjatywy związane z postacią Patrona. W wykonywanie zadań zaangażowała całą społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli oraz wszystkie organizacje w niej działające. Do projektu zaangażowano również lokalnych mieszkańców oraz pracowników instytucji i urzędów. Dodatkowo szkoła zorganizowała szereg konkursów, a także wzięła udział w tych ogólnopolskich, które tematyką były związane z Mikołajem Kopernikiem.
152 szkoły z certyfikatem
14 lipca 2023 r. szkoła otrzymała podziękowanie od Rady Programu za udział w przedsięwzięciu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” i bardzo kreatywne podejście do zadań oraz za włączenie tak dużej liczby osób w ich realizację. Program dotarł zasięgiem do ok.100 tys. osób w Polsce i za granicą. Przystąpiło do niego ok. 250 szkół z całego kraju. 152 szkoły otrzymały certyfikat, a spośród nich 11 szkół zostało wyłonionych jako najlepsze. Dzięki determinacji całej społeczności szkolnej na czele z wicedyrektor Anetą Kosek oraz Agnieszką Dąbrowską, które koordynowały projekt, Rada Programu uznała działania za oryginalne i ambitne, co spowodowało, że w ostatecznym podsumowaniu szkoła jest wymieniona na pierwszym miejscu. W związku z tym szkoła otrzymała zaproszenie do Torunia na uroczyste podsumowanie działań.
Zaszczytne wyróżnienie
15 września 2023 r. podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Muzeum Okręgowym Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, w ramach sekcji młodzieżowej „Popularyzacja postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika w edukacji”, podsumowano trzy ogólnopolskie konkursy oświatowe: Projekt „Szkoła Przyjaciół Kopernika”, Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika oraz Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaj Koperniku. W towarzystwie znamienitych osobistości – prezydenta miasta Torunia, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, rektorów uczelni oraz kuratorów oświaty z całej Polski, odbyło się uroczyste podsumowanie, oficjalne wręczenie certyfikatów oraz nagród. Przedstawicielami szkoły była dyrektor Barbara Marianna Grabowska oraz wicedyrektor Aneta Kosek, które z rąk Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. dr hab. Andrzeja Sokali – odebrały zaszczytne wyróżnienie.
Wyjazdowi po odbiór nagród towarzyszyła wycieczka nauczycieli do Torunia i Olsztyna – miast, w których dorastał i rozwijał swoje talenty niezwykły i bez wątpienia znany na całym świecie nasz rodak Mikołaj Kopernik, którego imię dumnie nosi szkoła w Goworowie.