W dniach 9-20 września 2023 roku na terenie całego kraju zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów. Mieszkańcy Ostrołęki także otrzymali alert RCB w tej sprawie. "Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisano.
Jak wygląda szczepionka dla lisów?
Szczepionka dla lisów jest dostępna w postaci przynęty, która jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.
Jeśli znajdziesz szczepionkę, nie dotykaj jej i nie rozłamuj.
Jak działa szczepionka dla lisów?
Lisy, które zjedzą przynętę, spożyją również szczepionkę. Po przegryzieniu blistra szczepionkowego przez lisa - szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.
Dlaczego szczepienie lisów jest ważne?
Wścieklizna jest chorobą zakaźną, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Szczepienie lisów jest skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania wścieklizny. Dzięki szczepieniom lisów może zmniejszyć się liczba przypadków wścieklizny wśród ludzi i zwierząt.