eOstroleka.pl
Region,

Sytuacja hydrologiczna województwa mazowieckiego

REKLAMA
zdjecie 480
for. sxc.hufor. sxc.hu
REKLAMA

Wody rzek województwa mazowieckiego układają się w strefie stanów wysokich. W najbliższych kilku dniach prognozowany jest dalszy wzrost poziomu Wisły i Bugu oraz utrzymanie się przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Poziom pozostałych rzek powinien się obniżać. Samorządy ogłaszają stany gotowości służb - pogotowia lub alarmy przeciwpowodziowe - adekwatnie do sytuacji. W bezpośredniej okolicy rzek, w lokalnych obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych występują podtopienia, głównie w zlewni Bugu. Sytuacja jest monitorowana całodobowo.

W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych obecnie obserwujemy kumulację wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Sytuacji hydrologicznej sprzyjają słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie, a także brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie. Podtopienia występują głównie w zlewni nieuregulowanych Bugu i Liwca w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i ostrowskim. Są to głównie zalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych oraz pojedynczych domostw leżących na terenach zalewowych. Samorządy nie zgłaszają Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego większych problemów. Od piątku (12.04) strażacy odnotowali około 200 wezwań w związku z wodą zalegającą w piwnicach lub na posesjach.

Samorządy reagują adekwatnie do sytuacji na rzekach rzek, zmniejszając lub zwiększając stany gotowości. Alarmy obowiązują obecnie w 23 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatu lipskiego i płockiego. Na Bugu wody układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego we Frankopolu i alarmowego w Wyszkowie. Stan alarmowy ogłoszony jest w gminach: Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie, Somianka (powiat wyszkowski), Dąbrówka, Radzymin (wołomiński). Pogotowia obowiązują w gminach: Brok, Małkinia Górna, Nur (ostrowski) i Korczew (siedlecki). Stany wód na Wiśle od Zawichostu do Włocławka układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu alarmowego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całym powiecie płockim, gminach: Brochów, Iłów, Młodzieszyn (powiat sochaczewski), Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek (nowodworski) oraz w gminie Czerwińsk (płoński). Na południu województwa – w powiecie lipskim, części gminy Przyłęk (zwoleński) i gminach Maciejowice i Wilga (garwoliński). Alarm ogłoszony jest dla Płocka i sześciu gmin powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słubice i Nowy Duninów.

Stan wysoki występuje także na Narwi oraz lokalnie na: Pilicy, Jeziorce (pogotowie p/pow. w gminie Piaseczno), Świdrze, Kamiennej, Krznie, Liwcu (alarm p/pow. w gminach Mokobody, Siedlce i Suchożebry w powiecie siedleckim), Nurcu, Wkrze (pogotowie p/pow. w gminie Nowe Miasto), Orzycu oraz Omulwi. Alarm obowiązuje też w Garwolinie (rzeka Wilga) i powiecie węgrowskim w gminach: Grębków, Liw, Korytnica, Sadowne, Łochów, Węgrów (rzeka Liwiec).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Aktualne wskazanie wodomierzy można obserwować na www.pogodynka.pl, zakładka Rzeki.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×