Klub Rodziców dzieci z autyzmem JiM z Ostrołęki zaprasza wszystkich na finał ogólnopolskiej kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, który odbędzie się 2 kwietnia. Rodzice przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a ponadto w specjalnym punkcie informacyjnym JiM, będą wyjaśniać czym objawia się autyzm. Tegoroczna kampania poświęcona jest alienacji i stygmatyzacji dorosłych osób z autyzmem i odbywa się pod hasłem „Chcemy być sobą” (Tu można obejrzeć spot kampanii z udziałem dorosłych z autyzmem)
Niedziela, 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Punkt informacyjny zorganizowany zostanie w Galerii Bursztynowej ul. gen. armii Aleksandra Gorbatowa 28 w godz. 12.00 - 19.00. Jest przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie, od rodziców dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. O godz. 19:30 spod galerii w kierunku placu Bema ruszy "Niebieski Marsz". Dlaczego niebieski? Przyjęło się, że jest to kolor symbolizujący solidarność z osobami z autyzmem. O godz. 20, na koniec imprezy, z placu Bema w niebo wzbiją się setki wypełnionych helem niebieskich balonów.
Kampania Fundacji JIM „Chcemy być sobą”
W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie zniknęli dla systemu wsparcia w Polsce, co wynika
z „Raportu dotyczącego sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce” stworzonego w lutym w Fundacji JiM. Dlatego Fundacja poświęca dorosłym tegoroczną edycję kampanii „Polska na niebiesko”. Na ulicach pojawiły się billboadry, w telewizji spoty – wszystko z udziałem dorosłych z autyzmem. Finał kampanii „Chcemy być sobą” odbywa się 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kilkudziesięciu miastach Polski.
Co mówi raport?
Dorośli z autyzmem nie mają szans na dobrze płatną pracę – 2/3 ankietowanych, którzy pracują, nie mogą utrzymać się samodzielnie. 97% pytanych uważa, że ich sytuacja na polskim rynku pracy jest gorsza niż sytuacja osób bez zaburzeń. Nie stać ich na własne mieszkanie – 63% mieszka z rodzicami. Są pozbawieni wsparcia służby zdrowia – 65% ankietowanych twierdzi, że podejście pracowników służby zdrowia jest nieodpowiednie (zdarza się wręcz, że kwestionuje się diagnozę autyzmu czy Zespołu Aspergera). Efekty? Połowa rozpoznaje u siebie objawy depresji. 92% rodziców osób z autyzmem martwi się o przyszłość. 78% z nich jest smutnych i przygnębionych, 66% nie sypia po nocach.
PEŁNY RAPORT ZNAJDZIECIE PAŃSTWO TUTAJ
O Fundacji JIM
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Razem z osobami dorosłymi z autyzmem i z Zespołem Aspergera tworzy program Silniejsza Dorosłość. JiM organizuje już ponad 3000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM, gdzie razem tworzą wielką siłę. JiM tworzy także kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie.
KONTAKT, DODATKOWE INFORMACJE
OSTROŁĘKA, Anna Ejzemberg, , koordynator regionalnego Klubu Rodziców JiM Ostrołęka
+48 698-381-288 a.ejzemberg@jim.org
FUNDACJA JiM ŁÓDŹ: Paulina Kaczmarek, 725 415 608 p.kaczmarek@jim.org