11 lutego to wyjątkowa data w kalendarzu Kościoła katolickiego, łącząca w sobie dwa znaczące wydarzenia: wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Światowy Dzień Chorych. Data ta nawiązuje do pamiętnego dnia 1858 roku, kiedy to Matka Boża po raz pierwszy ukazała się młodej Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej.
Objawienia w Lourdes
Historia objawień w Lourdes jest niezwykła - w ciągu osiemnastu spotkań Maryja przekazała Bernadecie przesłanie wzywające do modlitwy i pokuty. Jej prośba o wybudowanie kościoła w miejscu objawień została spełniona, a Lourdes stało się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Wydarzenia te upamiętnia popularna pieśń "Po górach, dolinach", znana wielu wiernym.
Szczególnego znaczenia nabiera fakt, że objawienia miały miejsce zaledwie cztery lata po ogłoszeniu przez Kościół dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Od tamtego czasu Lourdes jest świadkiem niezliczonych nawróceń i uzdrowień, przyciągając rokrocznie rzesze pielgrzymów z całego świata - zarówno chorych, jak i zdrowych.
Światowy Dzień Chorych
Połączenie wspomnienia objawień z Światowym Dniem Chorych nadaje temu dniu głębszy wymiar społeczny. To szczególna okazja do zwiększenia naszej wrażliwości na potrzeby osób cierpiących i samotnych. Dzień ten ma skłaniać nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do konkretnych działań na rzecz chorych - zarówno tych, których znamy osobiście, jak i tych anonimowych.
Światowy Dzień Chorych przypomina nam, że cierpienie jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, ale nie musi oznaczać samotności. To wezwanie do solidarności i praktycznego wsparcia dla wszystkich dotkniętych chorobą oraz ich opiekunów.