eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Światowe Dni Młodzieży przebiegają bezpiecznie

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W Krakowie odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano pierwszy dzień Światowych Dni Młodzieży. W spotkaniu uczestniczył Minister SWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i szefowie innych służb. Komendant Główny Policji ocenił przebieg uroczystości jako spokojny i bezpieczny.
- Służby są przygotowane i mają doświadczenie w zabezpieczaniu tego typu wydarzeń. To nie pierwsza uroczystość, którą organizujemy w Polsce. Służby mundurowe podległe MSWiA są profesjonalne, podejmują szybkie i adekwatne działania – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Nad bezpieczeństwem obchodów Światowych Dni Młodzieży w całym kraju czuwa m.in. blisko 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Całą operację zabezpieczeń koordynują sztaby Policji – ogólnokrajowy sztab operacji w Legionowie oraz podsztaby w Krakowie i Katowicach. Szef MSWiA przypomniał, że na czele małopolskiego sztabu w Krakowie stoi insp. Paweł Dzierżak, zastępca KWP w Krakowie. - Tu koncentrują się wszystkie informacje przekazywane przez poszczególne służby. Dzięki temu podejmujemy szybkie i adekwatne działania, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom – powiedział szef MSWiA. Minister spraw wewnętrznych dodał, że służby korzystają z precyzyjnego modelu dowodzenia, który wcześniej się sprawdził. Na czele centrum w Legionowie stoi insp. Jan Lach, zastępca komendanta głównego policji.

- Jestem przekonany, że Światowe Dni Młodzieży będą głębokim przeżyciem dla wszystkich pielgrzymów. Widząc na ulicach Krakowa młodzież z całego świata mam pewność, że będzie to dla nas wszystkich bardzo ważne wydarzenie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Pierwszy dzień Światowych Dni Młodzieży przebiegł bezpiecznie

Policja nie odnotowała żadnych poważniejszych incydentów, które zagrażałyby bezpieczeństwu Światowym Dniom Młodzieży. – Pierwszy dzień oceniamy jako spokojny i bezpieczny – poinformował nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk, szef KGP ocenił pierwszą dobę Światowych Dni Młodzieży. – Jak dotąd przebiegają spokojnie. Nabożeństwo odbyło się bez większych zakłóceń. We wczorajszej mszy inauguracyjnej na Błoniach wzięło udział ponad 200 tys. pielgrzymów – podkreślił szef KGP.

Służby zabezpieczają obchody ŚDM nie tylko w Krakowie, czy Częstochowie, ale również w całym kraju. Każdego dnia 7,5 tys. funkcjonariuszy Policji patroluje ulice, dworce, lotniska, centra handlowe, a także pozostałe miejsca, w których gromadzi się większa grupa ludzi. Minister Mariusz Błaszczak ponownie zaapelował, aby zgłaszać wszystkie sytuacje, które budzą wątpliwości. Minister podkreślił, aby informować służby patrolujące ulice – policjantów, funkcjonariuszy służb porządkowych, strażaków, strażników granicznych. – Żadne zgłoszenie nie zostanie zlekceważone, każdy sygnał zostanie wnikliwie sprawdzony. Zależy nam wszystkim na bezpieczeństwie, chcielibyśmy, aby pielgrzymi czuli się u nas bezpiecznie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Wszystkie siły wsparcia, które dotarły do Małopolski z jednostek organizacyjnych Policji, wykonują już w pełni swoje zadania. Policja odnotowała dwie sytuacje – jedną związaną z dworcem kolejowym Kraków-Główny, a drugą z awaryjnym zatrzymaniem pociągu pod Wieliczką.

Komendant główny Policji przypomniał, że m.in. na terenie Krakowa cały czas mają miejsce selektywne kontrole. Poinformował również, że dzięki czujności jednej z mieszkanek zatrzymano mężczyznę, który mimo zakazu, posiadał przy sobie broń. – Dziękuję za taką postawę. Chciałbym jeszcze raz uczulić, aby tego typu sygnały zawsze do nas trafiały – podkreślił szef KGP.

Kraków i okolice zabezpiecza prawie 3 tys. strażaków

- Od 20 lipca Kraków i okolice zabezpiecza prawie 3 tys. strażaków, w tym 600 kadetów oraz podchorążych ze szkół pożarniczych. Wczoraj podczas mszy świętej na krakowskich Błoniach funkcjonował strażacki punkt medyczny, w którym doraźnej pomocy udzielono ponad 30 pielgrzymom, w tym osobom chorym na cukrzycę i padaczkę – poinformował nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy dziś w nocy brali również udział w akcji ratowniczej po awaryjnym zatrzymaniu pociągu z pielgrzymami w miejscowości Węgrzce Wielkie pod Wieliczką. W działaniach wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i strażaków ochotników. Ratownicy ewakuowali poszkodowanych z pociągu i udzielili im pierwszej pomocy.

Na czas Światowych Dni Młodzieży strażaków z województwa małopolskiego wspierają zastępy z niemal całej Polski m.in. z Podkarpacia, Mazowsza i Świętokrzyskiego.

Straż Graniczna skontrolowała ponad 350 tys. osób

Straż Graniczna od 4 lipca realizuje zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej. – W tym czasie skontrolowaliśmy ponad 350 tys. osób oraz 42 tys. pojazdów. W konsekwencji zatrzymano 226 osób. Głównie były to osoby, które chciały przekroczyć granicę bez wymaganych dokumentów. Jednak dzięki kontroli udało się również zatrzymać m.in. osoby poszukiwane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania – powiedział ppłk Marek Łapiński, komendant główny Straży Granicznej.

Strażnicy graniczni wspierają również inne służby w kontroli pirotechnicznej miejsc, w których będą odbywały się uroczystości. – Także na lotniskach w Krakowie i Katowicach prowadzimy wzmożoną kontrolę bezpieczeństwa – podkreślił komendant główny Straży Granicznej.

800 funkcjonariuszy BOR zadba o bezpieczeństwo papieża Franciszka

- Głównym zadaniem funkcjonariuszy BOR jest ochrona Ojca Świętego. Chodzi zarówno o ochronę osobistą, jak również o zapewnienie transportu oraz bezpieczeństwa w miejscach pobytu i na trasach przejazdu – poinformował płk Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu.

W działania związane z pielgrzymką papieża Franciszka i Światowymi Dniami Młodzieży zaangażowanych jest około 800 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. BOR dokonał również ponad 60 tys. różnego rodzaju sprawdzeń i weryfikacji. – Biuro Ochrony Rządu realizuje swoje zadania na podwyższonym poziomie reagowania formacji – zapewnił płk Andrzej Pawlikowski.

Źródło: MSWiA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×