Historyczny egzamin z ratownictwa medycznego w Ostrołęce. Najpierw teoria a dziś praktyka i prezentacja pracy dyplomowej. Studenci WSSE otrzymali tytuł zawodowy stanowiący potwierdzenie zdobytych kwalifikacji, co z pewnością ułatwi im pracę w wybranej przez siebie specjalności.
W Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, filia w Ostrołęce odbyły się pierwsze w historii uczelni egzaminy dyplomowe (licencjackie) z uruchomionego niedawno specjalistycznego kierunku. To - jak podkreśla rektor WSSE, dr Roman Gawrych, historyczna chwila dla naszego miasta. Będziemy mogli poszczycić się faktem “wypuszczenia” z Ostrołęki doskonale wyszkolonej kadry ratowników medycznych. - mówi dr Gawrych.
Grupa studentów, która obecnie przystąpiła do egzaminu końcowego rozpoczęła naukę w innej uczelni na północy kraju, zdecydowali się jednak przenieść do Ostrołęki i tu dokończyć studia. Dlaczego?
Szkoła nie spełniała naszych wymogów, które sobie postawiliśmy i postanowiliśmy ją zmienić. Poszukaliśmy innej szkoły, wybraliśmy Ostrołękę. Przekonało nas to, że szkoła jest nastawiona ku studentowi, nie odwrotnie. Zależy im na dobru studenta, czujemy się tutaj jakoś doceniani, dowartościowani. Czujemy się po prostu tutaj dobrze, takiego miejsca szukaliśmy, żeby dokończyć studia w takiej atmosferze jak tu.
- powiedział Adrian Mątwicki, jeden ze świeżo upieczonych dyplomowanych ratowników medycznych.
Mamy tu dużo sprzętu, na czymkolwiek chcemy możemy ćwiczyć. Uczą nas tu lekarze, są nam bardzo przychylni. Uczą nas praktyki, praktycznych sposobów i zastosowań. Nie ma takiej presji, że czegoś nie umiem i jest krzyk, tylko na spokojnie podchodzą, z sercem. Pokazują na spokojnie, tłumaczą, dlaczego ma być tak a nie inaczej.
- powiedziała Angelika Sączawa, absolwentka WSSE na kierunku ratownik medyczny
W ramach egzaminu dyplomowego studenci zaliczyć musieli test teoretyczny składający się z odpowiednio opracowanych pytań sprawdzających zdobytą wiedzę. Kolejnym etapem był egzamin praktyczny, w którym każdy ze studentów losował jedno ze zdarzeń wymagających fachowej interwencji, jak np. udzielenie pomocy mężczyźnie, który upadł na budowie ze znacznej wysokości i został przygnieciony przez rusztowanie doznając urazu klatki piersiowej.
Trzecią ostatnią częścią egzaminu była prezentacja pracy dyplomowej. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu praktycznego oraz prezentacją pracy dyplomowej czuwała komisja, której przewodniczyła dr Paulina N. Szczerbo-Sawicka oraz lek. med. Sebastian Kłos - Prodziekan ds. Kształcenia. Ponadto w skład komisji weszli dr.n.med. Dariusz Karwowski oraz lek. Paulina Żebrowska i mgr Justyna R. Baczewska - Prodziekan ds. Administracji.
Egzaminy - choć dla studentów stresujące i bardzo wymagające - przebiegały sprawnie i zakończyły się sukcesem, ku uciesze świeżo upieczonych dyplomowanych ratowników oraz czuwającego nad wszystkim rektora, dr Romana Gawrycha.
Dumą napawa fakt, że Ostrołęka może poszczycić się taką renomą wśród studentów kształcących się na kierunkach medycznych. Czynimy starania, aby przyciągnąć do nas jeszcze większe grono studentów zainteresowanych kierunkami medycznymi. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z naszymi planami, w Ostrołęce już niebawem będzie można ukończyć studia magisterskie na kierunku ratownik medyczny lub wybrać cieszące się coraz większym zainteresowaniem jednolite studia magisterskie na kierunku analityk medyczny.
- powiedział dr. Roman Gawrych, rektor WSSE.
Szczęśliwym z pozytywnego zakończenia egzaminów studentów składamy serdeczne gratulacje!