225 000 sztuk – tyle standardowych, tekturowych skarbonek wyprodukowała Stora Enso na 30. Finał WOŚP, który dedykowany jest dziecięcej okulistyce.
Przed nami Finał wyjątkowy! Z tej okazji powstało 3000 sztuk dodatkowych, wyjątkowych skarbonek. Dla uczczenia 24 wspólnych Finałów, wyprodukowano limitowaną edycję złotych skarbonek, aby swoim blaskiem otwierały oczy na prawdziwie szlachetny cel – pomoc potrzebującym.
- Jubileuszowy Finał WOŚP jest świadectwem, że warto grać dla dobra potrzebujących. Entuzjazm, który towarzyszy tej najgłośniejszej Orkiestrze świata napełnia pozytywną energią i radością wszystkich zaangażowanych we wspólne działania. Pozostajemy pełni podziwu dla wytrwałości w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi i jesteśmy dumni z bycia partnerem WOŚP od 24 lat. Wierzymy, że kolejne lata pozwolą nam rozwijać współpracę, aby wspólnie „czynić to co dobre dla ludzi oraz planety” – mówi Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland S.A.
- Jesteśmy bardzo dumni, że Stora Enso po raz kolejny przeniosła nasz niezwykle kolorowy i radosny projekt na puszki, z którymi w styczniu, na całym świecie, kwestować będą tysiące wolontariuszy – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.
Skarbonki zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań w Mosinie. Stora Enso, światowy lider trendów w kategorii opakowań produkowanych z materiałów odnawialnych wierzy, że już wkrótce będzie możliwe całkowite odejście od materiałów na bazie surowców kopalnych. Sprzyja temu niezwykły wzrost wrażliwości ekologicznej w społeczeństwach praktycznie wszystkich krajów. Skarbonka jest dedykowana nie tylko ludziom, ale także całej naszej planecie. Stora Enso idzie od wielu lat ramię w ramię z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zaangażowani w Finale zadbają o to, aby po zakończeniu zbiórki tekturowe skarbonki trafiły do ponownego przetworzenia.
Finałowe skarbonki:
- Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 3 000 000 sztuk skarbonek. Z okazji 30. Finału liczba ta zwiększyła się o kolejne 225 000 sztuk.
- Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 24 lata temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210x60 mm. Hojność darczyńców miała wpływ na zmianę rozmiaru skarbonki, która w 2005 roku została powiększona o 13% i tak pozostało do dziś, a jej obecny wymiar to 230x60 mm.
Sama konstrukcja skarbonki przez 24 lata produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby w 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
- Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin.
Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 tys. szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
- Skarbonka została wyprodukowana z materiałów odnawialnych i w 100% nadaje się do recyklingu. W zastosowanych farbach do nadruku stosowane są oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.