Projekt edukacyjny "Stop Hejt Czwórka nie hejtuje", został zapoczątkowany w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce w grudniu 2021 przez Anię Grabowską, Natalię Grabowską i Natalię Świątkowską z klasy 3A1 oraz Elżbietę Niedźwiedzką i Grażynę Napiórkowską.
Wielu uczniów po zdalnym nauczaniu zgłaszało, że spotkało się w Internecie z różnymi przejawiamy niewłaściwych zachowań, krzywdzących lub ośmieszających słów, wpisów, komentarzy, “memów”. Często wskazywali obniżoną odporność psychiczną i bezradność. Podeszłyśmy do tematu z wielką powagą i podjęliśmy działania uświadamiające młodym ludziom szkodliwość niewłaściwego zachowania (hejtu) szczególnie w sieci i mediach społecznościowych.
Hejt w Internecie pojawił się wraz z powstaniem forów dyskusyjnych i portali społecznościowych. Zjawisko hejtu może dotyczyć nie tylko osób publicznych ale również każdego z nas. Najczęściej narażone są na niego osoby młode, które nie wiedzą jak właściwie reagować na hejt co często prowadzi do obniżenia samooceny, wykluczenia rówieśniczego, depresji, a nawet w skrajnych przypadkach do samobójstwa. Chcemy zapobiegać takim sytuacjom i dlatego mówimy o tym w naszym otoczeniu. Im więcej ludzi będzie wiedziało i zrozumie szkodliwość działania hejtu tym skuteczniej mogą pomóc w trudnych sytuacjach osobom potrzebującym. Nawet jeśli sami znajdą się w takiej sytuacji będą wiedziały co zrobić by nie zamknąć się w sobie i pozostać z problemem bez rozwiązania.
Jaki jest cel projektu
Uświadamianie młodzieży i lokalnej społeczności szkodliwości zjawiska hejtu i mowy nienawiści w sieci oraz pokazanie działań i możliwości przeciwdziałania takim zjawiskom. Kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży na dany problem. Zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby swojego najbliższego otoczenia – problemu hejtu.
Co została zrobione:
Przygotowaliśmy stałą gazetkę na temat Hejtu i jego szkodliwości a na niej “ dobre słowo na dziś”, każdy może ze sobą zabrać wylosowaną karteczkę i “niespodziankę zapisaną dla Niej/Niego”.
Przeprowadziłyśmy lekcje wychowawcze związane z tematyką a na nich, trochę wiedzy, ćwiczenie, quiz, pogadankę i nagrody dla uczestników lekcji,
W szkole odbyły się spotkania z przedstawicielem Policji Panią Magdaleną Eliasz i cenne rozmowy i zapytania (często indywidualne) związane z hejtem i aspektami prawa karnego,
Odbył się konkurs na Plakat “Stop Hejt” ze słodkimi nagrodami jakie przygotowali nam nasi uzdolnieni cukiernicy,
sonda uliczna “Akcja ciasteczko za odpowiedź na pytanie o hejcie”
film z projektu “Stop Hejt - Czwórka nie Hejtuje”
“Akcja Stop Hejt i autograf” - zagadkowo??? - będziemy zdobić szkołę
Projekt realizowany jest w Zwolnieni z Teorii na platformie stworzonej przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Został zgłoszony do II edycji Projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” Fundacji Santander Bank i znaleźliśmy się wśród 13 laureatów konkursu grantowego Fundacji Santander we współpracy z UNICEF Polska. ZSZ 4 otrzymał na ten cel 2000 zł.