- ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!),
- zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
- Wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie otwarte
- Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
- sklepy spożywcze,
- apteki,
- drogerie,
- pralnie.
- Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem
- zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
- zawiesić zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach.
Wszystkie powyższe działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.
Od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.
Czy spożywcze sklepy osiedlowe będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy żadnych sklepów spożywczych. Ograniczamy jedynie funkcjonowanie galerii handlowych. W galeriach sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki nadal będą czynne. Wszystkie sklepy poza galeriami handlowymi funkcjonują normalnie.
Czy powinniśmy robić zapasy żywności?
Nie. Sklepy spożywcze będą otwarte normalnie. Nie ma potrzeby robienia zapasów. Polska jest jednym z największym producentów żywności w Europie, dlatego brak żywności nam nie grozi.
Dlaczego zamykacie galerie handlowe?
Nie zamykamy galerii handlowych. Ograniczamy ich funkcjonowanie, dzięki czemu zmniejszamy duże skupiska ludzi, a co za tym idzie szanse na rozprzestrzenianie się wirusa.
Zamknięte będą sklepy z: wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym i ze sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi; oraz wszystkie punkty prowadzące działalność rozrywkową i gastronomiczną. W galeriach mogą działać sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki.
Ograniczenie działalności gastronomicznej
Jednym z działań profilaktycznych jest ograniczenie działalności restauracji, kawiarni czy barów. Mogą one świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Ograniczamy jedynie miejsca skupisk ludzi, zatem zachowujemy tylko możliwość wydawania posiłków na wynos lub dostawę.
Czy zamknięte będą kluby, kasyna i inne miejsca rozrywki?
Tak.
W jakich terminach nie będzie można pójść do baru czy restauracji?
Punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Czy zamawianie jedzenia jest bezpieczne?
Tak, lokale gastronomiczne będą wciąż mogły dostarczać jedzenie do klientów.
Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób
Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano się na zakaz wszelkich zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych. W jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób, wliczając to organizatora i osoby działające w jego imieniu.
Czy ograniczenie dotyczy również zakładów pracy zatrudniających powyżej 50 osób?
Nie. Zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń w myśl wskazanych przepisów.
Czy dotyczy to też wydarzeń o charakterze religijnym?
Tak. Dotyczy to każdego wydarzenia powyżej 50 osób.
W jakich terminach obowiązywać będzie ograniczenie?
Od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.
Dlaczego zakaz zgromadzeń dotyczy akurat 50 osób?
Kierowaliśmy się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Są podobne do rozwiązań, które są wprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI: www.gov.pl/web/koronawirus