Wkrótce wierni Kościoła Katolickiego rozpoczną Wielki Post. Rozpocznie się on Środą Popielcową, której nieodłącznym obrzędem jest posypanie głów popiołem. Jak ta uroczystość będzie wyglądać w czasie pandemii? Opublikowano wytyczne w tej kwestii.
W tym roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego. Tradycyjnym obrzędem w trakcie mszy świętej jest wówczas posypanie głów wiernych popiołem. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała wytyczne dotyczące Środy Popielcowej. Będą one obowiązywać w czasie pandemii.
Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa kapłan kropi popiół wodą święconą, nie wypowiadając żadnych słów. Następnie zwraca się do wiernych, wypowiadając jeden raz formułę, zwartą w Mszale Rzymskim: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", lub: "Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". Następnie ksiądz dezynfekuje ręce i zakłada maseczkę, by chronić nos i usta, a następnie nakłada popiół na podchodzących, lub, jeśli to stosowne, podchodząc do nich. Kapłan bierze popiół i nakłada go na głowę, nie wypowiadając przy tym żadnych słów
- czytamy w nocie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.