21 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odbyły się dwa wyjątkowe spotkania z Bartkiem Sabelą – cenionym reportażystą, fotografem i pasjonatem podróży.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Z pisarzami na tapecie, czyli ostrołęckie spotkania literackie”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Kulturalni-Poczytalni”.
Młodzież poznała kulisy pracy reportera
Pierwsze spotkanie skierowane było do młodzieży ze starszych klas szkół podstawowych i średnich. Bartek Sabela opowiedział młodym słuchaczom o swojej drodze zawodowej, począwszy od wykształcenia architekta, przez zamiłowanie do fotografii i sportów ekstremalnych, aż po zdobycie uznania jako autor reportaży.
Sabela przybliżył młodzieży wyzwania związane z docieraniem do miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych oraz proces tworzenia książek. Zwrócił uwagę na istotę pasji, która pozwoliła mu odkrywać najodleglejsze zakątki świata, często pogrążone w zapomnieniu i konfliktach.
Prezentacja „Jądra chciwości” dla dorosłych
Drugie spotkanie było dedykowane dorosłym mieszkańcom Ostrołęki i skupiało się na prezentacji najnowszej książki Bartka Sabeli, „Jądro chciwości”. Reportaż ukazuje brutalną rzeczywistość Demokratycznej Republiki Konga – kraju o niewyobrażalnych bogactwach naturalnych, w którym przemoc, bieda i korupcja są codziennością.
Podczas prezentacji autor przedstawił zdjęcia z kopalni złota, ukazujące skrajnie trudne i niebezpieczne warunki pracy. Zaprezentował także nagrania dokumentujące negocjacje przy sprzedaży złota, ujawniając brutalne mechanizmy handlu tym cennym surowcem.
„Demokratyczna Republika Konga jest demokratyczna tylko z nazwy, a tak naprawdę to Skorumpowana Republika Kongo, w której ludność nie ma żadnych praw” – mówił Sabela, podkreślając dramatyczną sytuację tamtejszej ludności.
Reportażysta, który inspiruje
Bartek Sabela, autor książek takich jak „Może (morze) wróci”, „Wszystkie Ziarna Piasku” i „Afronauci”, to postać, która potrafi łączyć pasję podróżowania z wrażliwością na problemy społeczne i humanitarne. Jego spotkania w Ostrołęce były okazją do refleksji nad trudnymi tematami, jak również inspiracją do rozwijania własnych zainteresowań i pasji.
Dzięki projektowi „Z pisarzami na tapecie” mieszkańcy Ostrołęki mogli na chwilę przenieść się do odległych miejsc i spojrzeć na świat oczami doświadczonego reportera.