eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Specyficzna sytuacja w Olszewce. Chodzi o... alkohol [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6189
REKLAMA

Policja prowadzi w Olszewce działania priorytetowe w celu ograniczenia spożywania alkoholu w rejonie placu wiejskiego. Na placu, uchwałą rady gminy, spożywanie alkoholu jest jednak dozwolone, więc dzielnicowy nic w tej kwestii nie zdziała. Dodatkowo ciekawym faktem w tej sprawie jest to, że na tej samej działce znajduje się... boisko szkolne.

Pod koniec stycznia na stronie internetowej Urzędu Gminy Lelis ukazała się informacja o wzmożonych działaniach policji dotyczących spożywania alkoholu w Olszewce.

- Dzielnicowy rejonu nr 8 gminy Lelis na okres czasu 1.01-30.06.2023 roku podejmuje działania priorytetowe związane z rejonem placu wiejskiego w miejscowości Olszewka gm. Lelis, gdzie w godzinach wieczornych od poniedziałku do niedzieli dochodzi do spożywania alkoholu. Celem założonym do osiągnięcia jest zmniejszenie ilości zgłoszeń mieszkańców poprzez prowadzenie wzmożonych kontroli wskazanego rejonu - czytamy w informacji KMP zamieszczonej na stronie urzędu. Wiadomo już jednak, że misja dzielnicowego może okazać się syfyzową pracą.

Można pić alkohol, jeśli pozwoli rada gminy

Zgodnie z art. 14 ust. 2b ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Tak było w 2020 roku w gminie Lelis, gdzie wprowadzono odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym, m.in. na działce nr 98 w Olszewce - na tej, na której jest plac wiejski. Uchwałę obecna rada gminy przyjęła jednogłośnie (15 głosów "za"). Spożywanie alkoholu jest tam dozwolone, więc ciekawe, w jaki sposób dzielnicowy chce wpływać na zmniejszenie ilości zgłoszeń mieszkańców.

Warto tu dodać, że rada gminy może określić jedynie miejsca publiczne, w których wspomniany zakaz nie obowiązuje. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do wprowadzenia odstępstw podmiotowych ani czasowych od zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Gdy w podobnym przypadku w innej miejscowości w Polsce tamtejsza rada próbowała ograniczyć odstępstwo od zakazu do konkretnych wydarzeń (np. imprez kulturalnych), wojewoda stwierdził nieważność uchwały.

Alkohol... na boisku?

W przypadku Olszewki jest jeszcze inna kwestia - na tej samej działce (należącej do gminy), gdzie znajduje się plac wiejski, jest też boisko, z którego korzystają uczniowie pobliskiej szkoły. Sport i alkohol to zdecydowanie nietrafione połączenie, a sytuacja, w której na działce z boiskiem szkolnym obowiązuje odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu, jest dość specyficzna.

Powstaje pytanie, czy boisko znajdujące się na działce, na której obowiązuje odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu, można uznać za teren szkolny. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 stycznia 2020 r., pojęcie "teren szkoły" obejmuje nie tylko sam budynek szkolny, ale również teren przyległy, tj. np. boisko szkolne czy inne obiekty związane z funkcjonowaniem tej placówki.

Teren ten zwykle jest odgrodzony od zewnętrznego otoczenia, oddany do wyłącznej dyspozycji placówki oświatowej i wykorzystywany przez nią w celach oświatowych (np. do zajęć wychowania fizycznego). W przypadku szkół podstawowych są to często również place zabaw czy miejsca do gier zespołowych, gdzie również przebywają dzieci, np. podczas zajęć świetlicowych czy w celach rekreacyjnych po lekcjach. Ta specyfika "terenu szkoły" musi zostać uwzględniona, w przeciwnym wypadku nie zostałyby osiągnięte cele uchwały nakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

Działka gminna, boisko szkolne

Zapytaliśmy w Urzędzie Gminy o tym, jak wygląda status tej działki. Wójt gminy Lelis Stefan Prusik odpowiedział nam, że działka o numerze 98, położona w miejscowości Olszewka, gm. Lelis, stanowi własność gminy i została nabyta w 2016 roku.

- Przedmiotowa działka zajmuje powierzchnię 0,5143 ha, gdzie część działki od strony szkoły podstawowej zajmuje boisko szkolne, natomiast druga część działki stanowi plac wiejski jako miejsce spotkań dla mieszkańców Olszewki - wskazał wójt.

Rzeczywiście, tuż za ogrodzeniem boiska znajduje się wiata do spotkań. Więc czy planowane są zmiany w uchwale dotyczącej odstępstw od zakazu spożywania alkoholu, tak by policja mogła skutecznie prowadzić działania w rejonie placu wiejskiego i by nie dochodziło do spożywania alkoholu w pobliżu boiska? Z odpowiedzi wójta wynika, że gmina nie planuje takich działań i nadal obowiązuje w tej kwestii uchwała z 2020 roku.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że koniec końców użytkownicy boiska wybiorą jednak sport. I, że za ogrodzeniem nie będą musieli w czasie gry oglądać typowo niesportowych obrazów.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×