Eksperci Ministerstwa Gospodarki skomentowali dane przedstawione przez GUS dotyczące produkcji przemysłowej.
Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w maju 2013 r. była o 1,8 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku i o 0,7 proc. niższa niż w kwietniu 2013 r. Eksperci MG oczekiwali stabilizacji produkcji na poziomie ubiegłorocznym.
W porównaniu z majem 2012 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 16 spośród 34 branż. Najwyższy wzrost, bo o 6,7 proc., odnotowali producenci mebli. Podobne wyniki osiągnęły sektory związane z produkcją urządzeń elektrycznych, samochodów i przyczep skierowanych na eksport.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy produkcja przemysłowa była niższa niż przed rokiem o 1 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 22,5 proc. Eksperci MG oczekują, że czerwiec powinien poprawić wskaźniki pierwszego półrocza. W ich opinii niższa wartość produkcji przemysłowej mogła wynikać z dwóch długich majowych weekendów.
Analitycy resortu gospodarki spodziewają się również ustabilizowania produkcji na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.
Z kolei spadek cen produkcji przemysłowej, w porównaniu z majem ubiegłego roku, wyniósł 2,5 proc. O 2 proc. zmniejszyły się także ceny produkcji budowlano - montażowej.
Spadek produkcji przemysłowej - Komentarz Ministerstwa Gospodarki

Zobacz również
Kalendarz imprez
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
31 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
14 | ![]() |
![]() |
![]() |
18 | 19 | 20 |
21 | 22 | ![]() |
24 | 25 | ![]() |
![]() |
28 | ![]() |
![]() |
1 | 2 | 3 | 4 |