W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny był czasem zabaw, wspólnego biesiadowania i spotkań z rodziną oraz sąsiadami. Z obchodami tego święta związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów.
Przypomniano o nich podczas zorganizowanej 18 kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu imprezy plenerowej „Gry i zabawy wielkanocne”. Polewanie się wodą z pomocą sikawek dyngusowych, chodzenie po wykupie z kogutkiem oraz gaikiem, bicie jaj, gra w kręga, bujanie się na huśtawce dyngusowej to tylko niektóre z nich.
Zwyczaje związane z pisankami
Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko, znak odradzającego się wiosną życia. W jednej z chałup tworzących skansenowską wieś zwiedzający przyglądali się, jak dekorowano dawniej jaja poprzez nanoszenie wzorów rozgrzanym woskiem i zanurzanie w barwnikach. Brali także udział w zawodach w biciu się pisankami – zwyczaj ten do dziś w wielu domach stanowi jeden z najistotniejszych elementów świątecznego śniadania.
Wielkanocna huśtawka
Dla mieszkańców wsi na początku XX wieku nie mniej ważny był obyczaj huśtania się na tzw. wozawce. Ta kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna stanęła na podwórzu jednej z zagród na terenie skansenu. Bujano się na niej na stojąco, a każdy kto tego dokonał mógł liczyć, że głowa nie zaboli go przez cały rok. Co odważniejsi mogli się na niej unieść naprawdę wysoko.
Śmigus-dyngus
W lany poniedziałek nie mogło zabraknąć polewania wodą. Służyły do tego sikawki dyngusowe, z których zwiedzający muzeum mogli strzelać do ustawionych przy jednej z chałup tarcz. Słoneczna pogoda sprawiła jednak, że niektórzy korzystali z nich, by zmoczyć także znajomych i rodzinę. Zwyczaj dyngusa nakazuje, by się za tę psotę nie gniewać, a nawet odpłacić pięknym za nadobne, co też turyści skwapliwie czynili.
Inne zabawy i atrakcje
W programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć obręcze i fajerki. Droga biegnąca między obejściami stała się areną zmagań w grze w kręga. Zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny, mieli za zadanie przetoczyć za wyrysowaną linię na polu przeciwników nieduże drewniane koło, popychając je kijami. Od zwycięstwa ważniejsza była tu dobra zabawa. W jednej z chałup gospodyni wykonywała z bibułowych wielobarwnych kwiatów tzw. koronę na święty obraz. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję przyjrzeć się pracy wiatraka. Na tych, którzy preferują spokojniejszy wypoczynek na świeżym powietrzu czekały przejażdżki bryczką zaprzężoną w parę koni.
Zapraszamy do skansenu na majówkę
Podczas imprezy wielkanocnej skansen odwiedziło ponad 1620 osób. Już niebawem Muzeum zaprosi swoich gości na kolejną podróż w czasie. Maj rozpocznie Wielka Majówka. 1 i 3 maja na zwiedzających czekać będą konkurs kulinarny, spotkanie z tradycją łowiecką, koncerty folklorystyczne, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła, a także pokazy prac wiejskich związanych z okresem wiosennym. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (mwmskansen.pl) – samorządowej placówki kultury.
mazovia.pl