eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Śmierć ojca, trauma pokoleń - 75 lat od egzekucji Władysława Stepnowskiego [WIDEO]

REKLAMA
fot. Youtube/Fundacja "Łączka"fot. Youtube/Fundacja "Łączka"
REKLAMA

W 75. rocznicę tragicznych wydarzeń warto wspomnieć historię Władysława Stepnowskiego, którego komunistyczne władze zamordowały 13 stycznia 1950 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Koszmar, jaki go spotkał, to nie tylko przykład represji politycznych okresu stalinowskiego, ale przede wszystkim dramat rodziny rozdzielonej przez system.

Władysław Stepnowski - skazany i zamordowany bez dowodów

Stepnowski został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie podczas sesji wyjazdowej w Ostrołęce 21 listopada 1949 roku. Wyrok zapadł mimo braku dowodów potwierdzających jego bezpośredni udział w akcjach bojowych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Szczególnie poruszającym świadectwem tamtych czasów pozostaje list, który rodzina wysłała do więzienia w październiku 1949 roku. Napisany prostym, szczerym językiem, pokazuje dramat dzieci i żony, próbujących odnaleźć się w rzeczywistości bez męża i ojca. Najmłodsza córka Miecia, nie rozumiejąc sytuacji, wciąż wypatrywała ojca i, jak pisano w liście, "klaskała w rączki, że Tatuś przyniesie 'byby i cucu'".

Starsze dzieci - Jasia, Reniuś i Wituś - mimo trudnej sytuacji starały się kontynuować naukę w szkole, choć jak wynika z listu, musiały też pomagać matce w codziennych obowiązkach. "Staramy się uczyć dobrze, aby Kochany Tatuś cieszył się z nas" - pisały dzieci do ojca.

Represje komunistycznych władz nie ograniczyły się tylko do Władysława Stepnowskiego. Całą jego rodzinę dotknęły prześladowania - byli aresztowani i skazywani. Ta historia pokazuje, jak system komunistyczny stosował odpowiedzialność zbiorową, niszcząc nie tylko pojedyncze osoby, ale całe rodziny.

Dziś, 75 lat po tych wydarzeniach, historia Stepnowskich przypomina nam o ofiarach stalinowskiego terroru i o tym, jak system totalitarny potrafił niszczyć więzi rodzinne, pozostawiając po sobie traumę kolejnych pokoleń.

O dramacie Władysława Stepnowskiego przypomniała Fundacja "Łączka" oraz dziennikarz i historyk Tadeusz Płużański, a w filmie opowiadającym tę historię wystąpił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski.

Materiał filmowy 1 :
REKLAMA
zdjecie 4813

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15  16
dk17  18 dk19  20 dk21  22 dk23
dk24  25 dk26 dk27 dk28  1  2
×